domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Poradnik

Malowanie elewacji – jak wybrać dobrą farbę?

Fasada to jeden z elementów domu, który powinien wspaniale wyglądać przez wiele lat. Niestety – często z biegiem czasu, elewacja ulega zniszczeniu bądź zabrudzeniu, farba lub tynk odpryskują. Nie musi tak być! Wystarczy postawić na odpowiednią farbę fasadową, która pozwoli elewacji znakomicie wyglądać przez cały czas. Pamiętaj o tym, że otynkowany budynek, który dodatkowo będzie pokryty wysokiej jakością farbą, na długo zachowa ładny wygląd.

Jak wybrać farbę do malowania elewacji?

Pomalowanie elewacji (zarówno nowego budynku, jak i odświeżenie koloru w przypadku budynku już istniejącego) to szansa na odbudowanie warstwy ochronnej architektury, która jest wytwarza przez wysokiej jakości farby elewacyjne. Jeśli oczekujesz trwałego efektu – musisz dobrze zastanowić się nad wyborem farby. Ważne jest, aby była ona dopasowana do rodzaju tynku i innych materiałów, z których wykonano budynek.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów farb fasadowych, spośród których wyróżnić możnam.in. farby elewacyjne akrylowe, farby winylowe fasadowe, silikonowe farby do malowania tynków zewnętrznych, zewnętrzne farby akrylowo-silikonowe.

Malowanie elewacji - polifarb.lodz.pl

Najczęściej jednak dokonuje się podziału farb fasadowych na:

– farby organiczne elewacyjne: farby fasadowe tego typu są niezwykle uniwersalne; świetnie nadają się do stosowania na wszelkiego typu tynkach mineralnych (np. wapienno-cementowych czy betonowych), ale również i na tynkach organicznych; najpopularniejsze farby organiczne do  malowania elewacji to, m.in.: farby akrylowe, farby lateksowe do malowania elewacji, zewnętrzne farby winylowe, silikonowe oraz silikonowo-akrylowe farby fasadowe;

– farby nieorganiczne do tynków: to przede wszystkim farby, które służą do dekoracyjnego malowania fasady lub odświeżania starego typu tynków; spośród farb nieorganicznych fasadowych można wyróżnić: farby silikatowe krzemianowe, wapienne farby do tynków oraz farby do fasad cementowe.

Jak dobrać farbę fasadową do konkretnego rodzaju tynku?

Dobrej jakości farby fasadowe to takie, które nie tylko zapewniają budynkowi piękny wygląd, ale również gwarantują dobrą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, czy promieniowania UV. Dodatkowo, wysokiej klasy farba fasadowa to taka, która odznacza się doskonałym kryciem, żywymi kolorami, znakomitą odpornością na wszelkie warunki i trwałością przez długie lata. Jak wybrać farbę do konkretnego rodzaju fasady?

– Jeśli Twój dom pokryty jest tzw. tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym bądź wapiennym – najlepiej jest zainwestować w farbę silikatową lub wapienną do pomalowania elewacji. Dzięki temu budynek będzie wyglądać dobrze, a tego typu farby na omawianym podłożu są mniej podatne na uszkodzenia.

– W przypadku domów, w których zastosowano tynki cienkowarstwowe (zarówno mineralne, silikatowe, akrylowe), należy dopasować farbę do rodzaju tynku, np. wybierając tynk mineralny – powinno się zainwestować w farbę mineralną.

– Na starszych budynkach, na których mogą znajdować się resztki farb elewacyjnych, dobrym rozwiązaniem będzie użycie farby silikonowej. To rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować na wszelkiego typu farby elewacyjne, z wyjątkiem farby wapiennej.

Nie wiesz, jaka farba będzie najlepsza do Twojej elewacji? Masz dylemat? Skontaktuj się z doświadczonym producentem farb – sprawdź Polifarb: http://polifarb.lodz.pl/.

Jak oszacować ilość farby do pomalowania elewacji?

Wybór dobrej farby to jedno zadanie, drugim jest zakup odpowiedniej jej ilości.

O czym warto pamiętać? Ilość farby zużytej do pomalowania elewacji jest uzależniony od faktury budynku. W przypadku gładkich powierzchni zużywane jest mniej farby niż przy powierzchniach z wyraźną fakturą.

 Jak policzyć, ile farby jest potrzebne?

(Powierzchnia domu (m2) x Ilość farby do pomalowania 1m2 (l/m2)) x x, gdzie X oznacza ilość malowania elewacji, najczęściej rekomenduje się 2 warstwy.

Do otrzymanej wartości warto dodać kilka litrów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, np. rozlania farby czy pomyłki w obliczeniach.