Dom
Tutaj jesteś

Narożniki skandynawskie – skąd wzięła się ich popularność?

18 kwietnia 2023 Dom narożniki


Mniej więcej sto lat temu szwedzki malarz i architekt wnętrz Carl Larsson zapoczątkował styl wystroju wnętrz, który obecnie znany jest pod nazwą stylu skandynawskiego. Swoją wizję przedstawiał przede wszystkim w obrazach. Prekursorami takiego stylu wnętrzarskiego w praktyce byli jednak Verner Panton, Arne Jacobson czy Alvar Aalto. Głównym założeniem stylu skandynawskiego było tworzenie przytulnych, przestronnych i jasnych przestrzeni, które będą dokładnym przeciwieństwem tego, czego można się spodziewać po pogodzie w krajach skandynawskich. Krótkie dni i długie noce stały się wobec tego największą inspiracją do stworzenia stylu, który w kolejnych latach miał skraść serca milionom ludzi na całym świecie. Jak wyglądały początki? 

Założenia stylu skandynawskiego

Klasyczny styl skandynawski zakładał tworzenie przestronnych i jasnych przestrzeni, w których każde źródło światła stanowiło niecenioną wartość. Na ścianach dominowała przede wszystkim biel, która doskonale rozjaśnia nawet najmniejsze pomieszczenia i optycznie je powiększa. Elementy wyposażenia były z kolei inspirowane kolorami natury. Pojawiały się wobec tego szarości, beże i brązy, które znacząco ocieplają wnętrza. Poza wizualną warstwą stylu skandynawskiego liczyła się również funkcjonalność. Prekursorzy dokładali wszelkich starań, by dowieść, że praktyczne rozwiązania przekładają się na jakość życia w danym miejscu. Zaczęły wobec tego powstawać pierwsze wielofunkcyjne meble, które odznaczały się minimalistycznym charakterem, niesamowitą wytrzymałością i funkcjonalnością. Styl ten stał się wzorem dla producentów mebli, ale i producentów przedmiotów codziennego użytku. Narożniki skandynawskie zyskały ogromną popularność przede wszystkim ze względu na nietuzinkowy design, który uświetnia każde wnętrze, ale i ze względu na fakt, że są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. 

Dlaczego narożniki cieszą się tak wielkim uznaniem? 

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że narożniki podbiły i wciąż podbijają serca milionów osób na całym świecie. Meble w kształcie litery L lub U stały się wyznacznikiem nowoczesności i niebywałej wygody. Trzeba przede wszystkim podkreślić, że są to meble, które sprawdzają się niemal w każdym miejscu. Mogą stanowić atrakcyjny dodatek w salonie, który jest przestrzenią wspólną całej rodziny lub dodatkowe posłanie. To właśnie narożniki w stylu skandynawskim z funkcją spania cieszą się największą popularnością. Przemyślana konstrukcja pozwala na cieszenie się wygodnym i atrakcyjnym wizualnie meblem w ciągu dnia, który będzie można rozłożyć na noc, by cieszyć się wygodnym łóżkiem. Dla osób mieszkających w nieco mniejszych mieszkaniach lub kawalerkach takie meble bywają jedynym słusznym wyborem. Wiele nowoczesnych modeli posiada dodatkowy pojemnik na pościel, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Doskonałe wykonanie i dbałość o najdrobniejsze detale sprawiają, że narożniki w takim stylu w niczym nie ustępują najlepszym nawet łóżkom. 

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?