Tutaj jesteś

Efekt glamour w mieszkaniu – jak go osiągnąć?

6 grudnia 2022 Poradnik Efekt glamour w mieszkaniu

Szukacie inspiracji dla wystroju swojego mieszkania? Przychodzimy z pomocą. Bez wątpienia na Waszą uwagę zasługują wnętrza urządzone w stylu glamour. Jest on prawdziwą kwintesencją szyku i dobrego smaku. Wpisze się zatem dobrze w gusta osób, które mają bardzo wysublimowane poczucie stylu i cenią sobie odrobinę luksusu. Jesteście zainteresowani, jak osiągnąć styl glamour w swoich czterech ścianach? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe zasady stylu glamour

Styl glamour jest zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla osób, które lubią luksus. Jest to wręcz ucieleśnienie prestiżu i dobrego smaku. Jest on wyrazem epoki dobrobytu, którego świat zachodni doświadczył w XX wieku. Między innymi z tego względu współcześniprojektanci wnętrzchętnie aranżują mieszkania w stylu glamour. Chcą oni podarować swoim klientom odrobinę elitarności, którą trudno jest osiągnąć w innych obszarach życia. Możemy ją jednak uzyskać odpowiednio aranżując mieszkanie. W jaki sposób?

Styl glamour trudno streścić w kilku słowach. Jednak spróbujemy. Najłatwiej go określić używając dwóch słów – bogactwo i czar. Wnętrza w stylu glamour zachwycają bowiem osoby o nawet najbardziej wybrednym guście. Jest on niejako reakcją zwrotną na tendencje widoczne w stylu nowoczesnym, w którym dużą wartością był minimalizm i przywiązanie do praktycyzmu. Glamour bogato czerpie z epok, które w naszej historii cechowały się największym przepychem w kwestii estetyki i architektury. Do takich epok bez wątpienia należy barok i zapewne stąd glamour czerpie ważne inspiracje. Jednak jego cechą wyróżniającą jest to, że w przeciwieństwie chociażby do barokowego stylu rokoko, w stylu glamour ważne jest zachowanie umiaru. Dzięki temu wnętrza zyskują lekkość i pozostają w pewnej spójności z zasadami stylu nowoczesnego w architekturze wnętrz.

Jak uzyskać efekt glamour? Jeśli chodzi o kolorystykę, warto postawić na jasne barwy. Dobrze sprawdzą się zarówno kolory pastelowe, jak i chłodne odcienie szarości z elementami srebra. Duże znaczenie mają także używane przez nas materiały. Wrażenie luksusu dobrze sprawiają takie tkaniny jak atłas i satyna. Nie może jednak zabraknąć miejsca także dla materiałów naturalnych, spośród którym najczęstszym wyborem są wiklina i bambus. Dobrze sprawdzi się także różnego rodzaju drewno i metale szlachetne – pozłacane dekoracje są zawsze w dobrym guście. Jest to między innymi wyraz tego, jak ważne w stylu glamour są dodatki – ozdobne lampy i zasłony są tu niemal tak samo ważne jak funkcjonalne meble. We wnętrzach w stylu glamour pełno jest kryształowych lub porcelanowych ozdób. Są one wręcz synonimem luksusu. Efektu dopełnia oświetlenie, które także pełni ważną rolę w całości kompozycji. Doskonałym wyborem są tutaj ozdobne, kryształowe żyrandole.

W jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzi?

W tym kontekście zdania są podzielone. Część architektów wnętrz jednak mocno obstaje w przekonaniu, że wnętrza w stylu glamour najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach o większym metrażu. Dużo wolnej przestrzeni dobrze komponuje się z poczuciem luksusu, który imituje styl glamour. Doskonale wyglądają salony urządzone w tym stylu, chociaż doskonale sprawdzi się on także w kuchniach, łazienkach i sypialniach. Lepiej jednak unikać go w pomieszczeniach o czysto funkcjonalnym przeznaczeniu, takich jak garderoby.

Styl glamour to prawdziwe ucieleśnienie tego, co modne w tym sezonie. Widoczna jest bowiem tendencja do odchodzenia od zachowawczych, minimalistycznych stylów wnętrz. Jeśli marzysz o tym, by Twoje wnętrze przywodziło na myśl złote lata Hollywood z właściwymi dla nich przepychem i bogactwem, zastanów się nad wprowadzeniem elementów stylu glamour do swojego mieszkania. Z pewnością nie pożałujesz. Jest to łatwy sposób na to, by wprowadzić do swojego mieszkania zmysłową atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci naszych gości i sprawi, że będziemy przez nich widziani jako osoby o wykwintnym stylu.

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?