Dom
Tutaj jesteś

Monstera dziurawa, czy warto ją uprawiać?

10 czerwca 2020 Dom

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), roślina zielona bardzo popularna w czasach PRL-u, dziś powraca na salony. To piękne pnącze o dużych, podziurawionych liściach, w warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych od południowego Meksyku po południową Panamę.

Popularna roślina doniczkowa

W ostatnich latach, na nowo podbiła serca miłośników kwiatów, i jest uprawiana w Polsce, jako ozdobna roślina doniczkowa. Popularność swoją zawdzięcza, nie tylko okazałym liściom i imponującym rozmiarom jakie osiąga (2-2,5m ) w warunkach domowych, ale również temu iż nie jest rośliną zbyt wymagającą i łatwą w uprawie.

W każdych warunkach

Monstera dziurawa należy do roślin tolerancyjnych i sprawdzi się, w prawie każdych warunkach domowych. Dobrze rośnie w półcieniu, gorzej sprawdzają się miejsca w których wystawiona jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętać trzeba jednak iż, zbyt zacienione miejsca będą miały wpływ, na wielkość liści i brak na nich specyficznych wcięć. Kwiat ten do prawidłowego wzrostu potrzebuje temperatury od 18 do 24 °C, zimą zaś optymalna temperatura to 10 °C. Jako roślina tropikalna lubi wysoką wilgotność powietrza, dla tego należy zraszać jej liście miękką wodą, 2-3 razy w tygodniu, jak również przecierać liście z kurzu wilgotna szmatką. Nie lubi nadmiaru wody, wystarczy ją nawadniać raz w tygodniu latem, a w zimie raz na dwa tygodnie. Najlepszym podłożem dla monstery jest przepuszczalne podłoże torfowe. Biorąc pod uwagę imponujące rozmiary, zapewnić jej trzeba solidną podporę. Ta okazała roślina prezentuje się wspaniale w salonach domowych jak i pomieszczeniach biurowych. Prawidłowo uprawiana będzie cieszyć oko każdego miłośnika zieleni, i stanie się pięknym dodatkiem do wnętrz.

kaktusy-sukulenty.pl
Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?