domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Dom Domowe porady

Jak urządzić jadalnię?

Jadalnię można urządzić nawet w najmniejszej kuchni, choćby mocując do ściany składany blat. A co dopiero, gdy mamy więcej miejsca! Duży, stabilny stół, wygodne krzesła i nastrojowe światło padające z lampy znad stołu to kącik, który wcale nie tak trudno zaaranżować. Jak urządzić jadalnię, aby była funkcjonalna? Ile potrzebujemy miejsca na wygodną jadalnię jak ją urządzić? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł.

Jak urządzić jadalnię?

Jadalnię można urządzić nawet w najmniejszej kuchni, choćby mocując do ściany składany blat. A co dopiero, gdy mamy więcej miejsca! Duży, stabilny stół, wygodne krzesła i nastrojowe światło padające z lampy znad stołu to kącik, który wcale nie tak trudno zaaranżować. Jak urządzić jadalnię, aby była funkcjonalna? Ile potrzebujemy miejsca na wygodną jadalnię jak ją urządzić? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł. 

Jadalnia w wymiarach

Urządzając jadalnię, trzeba wziąć pod uwagę pozostawienie takiej ilości miejsca, by można było swobodnie siedzieć przy stole i od niego wstać. Lepiej nie liczyć tu na własne wyczucie, ale zastosować się do żelaznych zasad. Ergonomia podpowiada, że aby uzyskać optymalne warunki, trzeba ustawić stół w odległości co najmniej 120 cm od ściany. Prostokątny, czteroosobowy stół ustawiony przy ścianie krótszym bokiem będzie zajmował około 4,5 m². Sześcioosobowy, okrągły stół zajmie około 6 m², natomiast na stół dla dziewięciu osób (zarówno prostokątny, jak i okrągły) będziemy potrzebować około 9,5 m². Doliczamy do tego co najmniej 70 cm, jakie zajmują odsunięte krzesła i 50 cm na swobodne przejście między krzesłami a ścianą. 

Jak urządzić jadalnię w małej kuchni?

Jak wspomnieliśmy na początku, w małej kuchni również można zaaranżować jadalnię. O składanym blacie przymocowanym do ściany już mówiliśmy, ale za stół może nam na przykład służyć także blat wysuwany z szafki kuchennej. Po jego wysunięciu powinno nam zostać jeszcze około 70 cm na odsunięte krzesło i 50 cm na przejście. W obu opisanych przypadkach warto zaopatrzyć się w składane krzesła, które po złożeniu będzie można powiesić na ścianie lub też schować do szafy. Doskonały pomysł na zaaranżowanie jadalni w kuchni, zwłaszcza w nowoczesnych stylizacjach, stanowi barek występujący w funkcji stołu. Jego wysokość wynosi najczęściej około 100 cm, a przystawiamy do niego stołki barowe o wysokości około 80 cm. 

Jak urządzić kuchnię z jadalnią i salonem?

Łączenie kuchni, jadalni i salonu to w ostatnim czasie bardzo chętnie stosowane rozwiązanie i trzeba przyznać, że ma ono swoje zalety. Pozwala na stworzenie przestronnego, nowoczesnego wnętrza i uzyskanie przestrzeni, bez której prawdopodobnie nie dałoby się urządzić trzech stref w jednym pomieszczeniu. Największe wyzwanie, jakie stoi przed osobą urządzającą kuchnię, jadalnię i salon w jednym, to z jednej strony wydzielenie trzech poszczególnych stref, a z drugiej połączenie ich w taki sposób, by stanowiły jednolitą, harmonijną całość. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/inne-wnetrza znaleźć można jeszcze więcej pomysłów, inspiracji i wskazówek, które mogą okazać się pomocne w urządzaniu jadalni. 

Jak wydzielić strefy w pomieszczeniu łączącym funkcje kuchni, jadalni i salonu?

Dobrym pomysłem na wydzielenie wszystkich trzech stref w pomieszczeniu, jest wykorzystanie do tego celu podłogi. W kuchni zwykle mamy płytki, natomiast w strefie jadalnianej i salonowej panele lub deski. Przy takim zestawieniu warto  w części salonowej położyć dywan nawiązujący kolorystycznie do płytek. Do wydzielania stref w pomieszczeniu świetnie nadaje się też oświetlenie. W kuchni najczęściej decydujemy się na punkty świetlne umieszczone na suficie, ale nad stołem i nad stolikiem kawowym mogą zawisnąć lampy. Na przykład nad stolikiem powieśmy jedną, dużą, białą lampę, a nad stołem w jadalni trzy małe lampy o takim samym kształcie, ale w kolorze czarnym. 

Jak stworzyć harmonijną aranżację kuchni, jadalni i salonu w jednym?

Urządzasz kuchnię w stylu industrialnym? W pozostałych strefach zamieść również elementy nawiązujące do tego stylu: metalowe lampy i regały, białe krzesła z czarnymi listewkami łączącymi nóżki i ściany z czerwonej cegły sprawdzą się tu znakomicie. Twoja kuchnia urządzona została w stylu klasycznym? Stół w jadalni niech więc będzie drewniany, solidny, z toczonymi nóżkami, a przy nim niech staną ciężkie krzesła z wysokimi, tapicerowanymi oparciami. W salonie natomiast niech stanie prosta, elegancka kanapa przy stoliczku ze szklanym blatem i metalowymi nóżkami.