Dom
Tutaj jesteś

Fotel wiszący do ogrodu i na taras – jak wybrać?

21 maja 2020 Dom

Fotele ogrodowe to podstawa, jeżeli chcemy spędzać dużo czasu w naszej „zielonej strefie” wokół domu. Jak wybrać je dobrze?

1. Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

2. Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

3. Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

4. Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

5. Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

6. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

Fotel wiszący to ciekawy dodatek do ogrodu. Możemy wybrać go zamiast klasycznych foteli ogrodowych lub jako dodatkowe wyposażenie, służące nam do relaksu. Co do zasady najpopularniejszymi materiałami, jakie znajdziemy na rynku, są drewno i metal. Możemy również czasem trafić na fotel, którego siedzisko wykonano z wikliny lub podobnego surowca, a sam stelaż jest metalowy. Wybór powinien uwzględniać to, czy mamy fotel gdzie schować na zimę – jeżeli nie, lepszą opcją będzie wybranie wytrzymałego materiału, jak na przykład sam metal czy twarde drewno. Nie ulegną one bowiem warunkom atmosferycznym.

Dużym plusem fotela wiszącego jest również to, że możemy co jakiś czas nieco zmieniać jego wygląd. Do tego typu konstrukcji często stosuje się poduszki lub koce, które sprawiają że siedzi nam się wygodniej. Wystarczy więc zmienić tylko kolor poszewek, aby odświeżyć cały mebel.

Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

Fotele drewniane, zarówno wiszące jak i zwykłe, to najpopularniejszy wybór w przypadku mebli ogrodowych. Nie da się ukryć, że wytrzymałe i często egzotyczne gatunki drewna dobrze znoszą warunki pogodowe i takiego zestawu nie trzeba chować na zimę do garażu czy piwnicy. Warto jednak pamiętać, że każde drewno ma swoją wytrzymałość i w końcu będzie wymagało renowacji i ponownego zaimpregnowania powierzchni. Z drugiej strony fotele ogrodowe wykonane z drewna są dość ciężkie, a co za tym idzie – stabilne. Dzięki swojej masie nie będą więc się chwiać, nawet jeżeli postawimy je na miękkim i nierównym podłożu. Jeżeli chcemy kupić fotele z drewna, warto wybierać twarde gatunki, jak na przykład eukaliptus. Wtedy będziemy mieć pewność, że mebel wytrzyma sezon jesienno-zimowy stojąc w ogrodzie.

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

Rattan i wiklina to piękne materiały, niestety jednak nieszczególnie trwałe. Meble z nich wykonane nie są drogie, a z drugiej strony mają swój urok, jednak w przypadku foteli do ogrodu musimy mieć pewność, że będziemy w stanie przechować je przez zimę pod dachem, a także zabezpieczymy przed deszczem. Zarówno wiklina, jak i rattan źle znoszą wilgoć, w związku z czym brak ochrony przed wodą może sprawić, że fotel szybko się zniszczy. Nie musimy jednak ograniczać się w formie, ponieważ z tego rodzaju surowca bez problemu dostaniemy zarówno fotel ogrodowy klasyczny, jak i wiszący – najczęściej z metalowym stelażem. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na stronie: https://www.wonder.pl/c/fotele-ogrodowe-meble.

Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

Nie da się ukryć, że metal jest najbardziej odpornym materiałem, jeżeli chodzi o zmiany temperatury, wilgotność czy duże nasłonecznienie. Jest również łatwy do upiększenia poprzez dołożenie różnych poduszek, koców czy mat z wikliny. Warto więc rozważyć zakup fotela ogrodowego wykonanego z metalu właśnie, szczególnie jeżeli chcemy, aby był to mebel całoroczny. Odpowiednio zabezpieczona stal bez problemu oprze się korozji, a sam fotel posłuży nam przez wiele lat, jeżeli o niego trochę zadbamy. Minusem takiego rozwiązania może być swoista surowość wyglądu, jaka nierozerwalnie łączy się z metalem. Trzeba pamiętać również, że taki fotel będzie się nagrzewał lub ochładzał w zależności od warunków panujących na zewnątrz, warto więc mieć na niego co położyć, abyśmy nie przeziębili sobie przypadkiem nerek.

Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

Wygląd mebli ogrodowych to kwestia mocno subiektywna. Każdemu z nas podoba się co innego, więc wskazywanie jednego konkretnego trendu w projektowaniu mija się z celem. Najpierw jednak powinniśmy określić, jaki materiał odpowiada nam najbardziej, a dopiero potem wybierać ładny wzór foteli. Dla ogrodów nowoczesnych jesteśmy w stanie wykorzystać praktycznie wszystko, począwszy od delikatnego rattanu, a skończywszy na metalu czy metalu z dodatkami ze szkła. W przypadku gdy nasz ogród jest bardziej swojski lub po prostu naturalny, najbezpieczniejszymi materiałami będą rattan, wiklina lub drewno. Metal ze względu na swoją surowość nie zawsze idealnie wpasuje się w kompozycję takiego kawałka zieleni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Pamiętajmy o tym, aby przed zakupem zdjąć wymiar lub określić maksymalną przestrzeń, jaką jesteśmy w stanie poświęcić na meble do ogrodu. Dobrym pomysłem jest na przykład zrobienie zdjęcia, a następnie wstawienia do niego zdjęć mebli – pozwoli nam to określić mniej więcej rozmieszczenie oraz to, ilu elementów potrzebujemy. Jeżeli jednak całkowicie nie wiemy, jak to zrobić, warto poradzić się profesjonalnego projektanta. Dzięki temu nie ryzykujemy, że kupimy za dużo mebli lub nie takich, jakie by pasowały najbardziej.

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?