Bateria umywalkowa jest niezbędnym elementem każdej łazienki. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i musi stanowić ozdobę. Armatura jest istotnym aspektem codziennego funkcjonowania, umożliwia ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem wody, a materiał, z jakiego została wykonana, wpływa na pielęgnację urządzenia.
Na rynku mamy wiele rodzajów baterii łazienkowych, dlatego wybór konkretnej, dopasowanej do na naszej łazienki może okazać się bardzo trudny. Armatura powinna być dobrana do stylistyki pomieszczenia, a do tego musi być praktyczna. Dodatkowo musi być dostosowana technicznie do umywalki. Baterie umywalkowe można podzielić ze względu na dwa czynniki: sposób montażu i sposób obsługi.
Rodzaje baterii umywalkowych
Baterie umywalkowe można podzielić ze względu na sposób montażu. W tej grupie najpopularniejsze są baterie sztorcowe (stojące), które są montowane na umywalce. Drugą kategorią są krany ścienne, które są mocowane do ściany. Mogą one być przytwierdzone natynkowo lub podtynkowo.
Wśród baterii umywalkowych wyróżniamy również wolnostojące. W tym przypadku są one instalowane niezależnie od umywalki (np. z boku w podłodze lub na blacie). Rodzaj baterii powinien być dostosowany do wybranej umywalki zwłaszcza w przypadku, gdy została ona wyposażona w otwory do montażu baterii.
Na co zwrócić uwagę, kupując baterię umywalkową?
Baterie umywalkowe mogą działać w różny sposób. Na rynku dostępne są modele jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz bezuchwytowe. Warto wybrać taki, który będzie najbardziej funkcjonalna dla użytkowników. Dodatkowo w dzisiejszych czasach ważnym aspektem są rozwiązania ekologiczne, dlatego warto poszukać baterii, która umożliwi zmniejszenie zużycia wody. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są baterie termostatyczne, bezdotykowe lub samozamykające się.
Kolejnym istotnym elementem w baterii jest głowica. Na rynku znajdziemy mosiężne, ceramiczne oraz termostatyczne głowice. W pierwszym rodzaju ustawianie temperatury jest mało dokładne, natomiast ceramiczne pozwalają na bardziej precyzyjne ustawienie wielkości strumienia wody. Jednak najbardziej efektywne są głowice termostatyczne, ponieważ umożliwiają nie tylko dokładne dostosowanie temperatury wody, ale także regulację strumienia.
Nowoczesne baterie umywalkowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje jak system kontroli ciepłej wody, wykorzystywany w bateriach jednouchwytowych lub termostat, dzięki któremu woda ma zawsze odpowiednią temperaturę. Bardzo praktyczny jest także perlator, który pozwala zaoszczędzić nawet 50% wody.