domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

jak czyścić krysztaly
Poradnik

Jak czyścić kryształy, by ich blask potrafił nas zachwycić?

Kryształowe naczynia potrafią zachwycić każdego z nas swoim blaskiem i lśnieniem. Jednak by tak było wymagają one specyficznej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Doskonale wymyte i wyczyszczone kryształy lśnią i błyszczą swoimi szlifami na szkle. Mycie kryształów nie jest proste, nie tylko trzeba je dokładnie wyczyścić, ale także uważać przy tych czynnościach, by ich nie uszkodzić.

Jak czyścić krysztaly?

O kryształy dba się nieco inaczej niż o zwykłe szkło. Urok kryształów widoczny jest dopiero wtedy, kiedy są one idealnie wymyte i bardzo dobrze wyczyszczone. Pielęgnacja tych naczyń wcale nie jest taka prosta, ponieważ nie wolno ich wkładać do zmywarek, nie wolno czyścić ich zbyt mocno drażniącymi środkami chemicznymi oraz nie wolno do ich mycia używać za bardzo ciepłej wody. Pozostaje więc bardzo mało możliwości ich wyczyszczenia. Zatem jak czyścić krysztaly, by lśniły w pełni swoim blaskiem, a przy tym by nie były uszkodzone w wyniku ich mycia?
Jest kilka domowych sposobów znanych od lat, które pozwalają na nieinwazyjne mycie kryształów. Wśród nich wyróżnić można mycie ich w zimnej wodzie z delikatnym płynem do mycia naczyń, płukanie ich w wodzie z octem, czyszczenie szmatką z miałką solą lub czyszczenie szmatką nawilżoną w denaturacie. Idealnym sposobem na wymycie ich wnętrza, jest wrzucenie do środka, na przykład kryształowej karafki, obierków po ziemniakach lub nasypanie ryżu i zalanie go zimną wodą.
W ten sposób swoje kryształy czyściły nasze babki, a potem nasze matki. Sposoby te zawsze idealnie się sprawdzały.

Podstawowe zasady mycia kryształów

Kryształy z powrotem wracają do łask i z powrotem stają się modne. Coraz częściej też spotkać można ich użytkową formę. Mamy więc kryształowe kieliszki, karafki, miski, szklanki. Tego typu naczynia wymagają każdorazowego mycia po ich użytku. Nigdy nie można ich wkładać do zmywarki, ani do ich mycia wykorzystywać zbyt mocnych detergentów i zbyt gorącej wody. W przeciwnym razie szkło to bardzo szybko straci swój połysk, naczynia staną się matowe i całkowicie stracą swój urok. Dlatego najlepiej jest je myć w zimnej wodzie z dodatkiem octu lub delikatnego płynu do naczyń. Zawsze po myciu trzeba je przepłukać i delikatnie przetrzeć miękką ściereczką.
Różnego rodzaju dekoracyjne kryształy również czyścimy w podobny sposób, jednak w tym przypadku wszystko zależy od rodzaju ich zabrudzenia. Kryształowe wazony, kule, tace mogą być tylko lekko zakurzone lub też bardzo mocno zabrudzone. W przypadku zbyt dużego zabrudzenia dobrze jest wrzucić do środka nie tylko obierki ziemniaczane, ale także i skorupki po jajkach.

Jak czyścić wnętrze kryształów?

Do nieporęcznych karafek, zbyt wąskich szklanek czy wysokich kieliszków wrzucamy wspomniane już obierki ziemniaków, skorupki jajek, zasypujemy dno ryżem, zalewamy wodą i następnie mocno wstrząsamy. Taka substancja powinna odstać się w naczyniu przez kilka godzin. Potem wszystko z środka usuwamy i delikatnie płuczemy zimną wodą dane naczynie. W ekstremalnych przypadkach wnętrze kryształu możemy zalać mieszanką soli z octem spirytusowym.
Pamiętać trzeba, że kryształy to bardzo kruche i delikatne naczynia. Z tego też powodu mycie ich w zlewie nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej jest myć je w plastikowej misce i to pojedynczo. W trakcie tych czynności trzeba bardzo uważać, aby ich nie obijać. Czasami się zdarza, że ich uszkodzenia powstają w trakcie ich wycierania. Z tego też powodu lepiej jest zrezygnować z tej czynności. najlepiej jest odstawić wymyte kryształy w odpowiednie miejsce i pozostawić je tam do ich wyschnięcia.

Zachować ich szlachectwo

Kryształy to rodzaj eleganckich i niezwykle szlachetnych naczyń. Zachwycają gdy stoją zarówno na półkach i tylko dekorują dane pomieszczenie, jak i wtedy kiedy są zastawą stołową. W każdym przypadku wymagają odpowiedniego sposobu ich konserwacji. Dzięki odpowiednim metodom ich czyszczenia nie zniszczą się i przez bardzo długi czas będą zachwycać swoją urodą. Dlatego tak bardzo istotne są procesy ich pielęgnacji. W ich trakcie nie tylko trzeba uważać by nie straciły połysku, by nie zmatowiały, ale także by nie uszkodziły się mechanicznie czyli nie wyszczerbiły się ani też nie popękały. Z kryształami trzeba obchodzić się bardzo delikatnie, a do ich konserwacji wykorzystywać stare i sprawdzone sposoby naszych babć. Pamiętać trzeba, że kiedyś kryształy były bardzo popularne, toteż dzisiaj tym dawnym sposobom można w pełni zaufać i myć kryształy tak jak robiono to kiedyś.