Klimatyzacja staje się coraz częstszym wyposażeniem nie tylko biur, ale również domów. Na rynku dostępne są różne jej rodzaje (np. Split i Multisplit), dlatego przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z ich specyfiką.
Jakie są rodzaje klimatyzacji?
Klimatyzację można podzielić ze względu na wielkość instalacji – wyróżnia się jednostki monoblokowe oraz dwuczęściowe. Urządzenia monoblokowe mogą być przenośne albo stacjonarne, lecz zawsze wymagają odprowadzenia wilgoci i ciepła za pomocą rury umieszczonej w kanale wentylacyjnym albo w oknie. To nie jest konieczne w przypadku klimatyzacji dwuczęściowych typu Split i Multisplit.
Dzieli się ją jeszcze ze względu na typ jednostki wewnętrznej – jednostki ścienne, kasetonowe, kanałowe, podstropowe, przypodłogowe. Ostatni podział to podział ze względu na rodzaj regulacji mocy.
Istnieją urządzenia typu włącz-wyłącz, a także urządzenia zwane inwerterami.
Klimatyzacja Split
Split w języku angielskim oznacza „rozdzielać”. Nic więc dziwnego, że taki system klimatyzacji składa się z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej. Część wewnętrzna to parownik, a zewnętrzna to skraplacz. Są one jednak ze sobą połączone poprzez przewody wypełnione płynem chłodniczym. Przewody te zazwyczaj są krótkie, umieszcza się na dachu, ścianie elewacji lub przy ziemi, a ich zaletą jest mała ilość punktów połączeniowych, co ogranicza niebezpieczeństwo wycieku czynnika chłodniczego.
Klimatyzacja Split to zazwyczaj wydajne urządzenie stacjonarne. Mimo tego stosowana jest raczej w małych biurach lub mieszkaniach, ponieważ obsługuje tylko jedno pomieszczenie. Jeśli zamierzamy zainstalować klimatyzację w kilku pomieszczeniach, możemy zamontować kilka klimatyzacji typu split lub sięgnąć po klimatyzację multisplit.
Klimatyzacja Multisplit
Jak już zostało wspomniane, ten typ klimatyzacji rozwiąże problem chłodzenia kilku pomieszczeń, montując tylko jedną jednostkę zewnętrzną. Tak samo jak klimatyzacja split, multi split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, przy czym jednostek wewnętrznych jest kilka – zazwyczaj jest ich pięć, chociaż istnieją takie urządzenia, które pozwalają na podłączeniu nawet dziewięciu parowników. Każda z nich łączy się ze skraplaczem (jednostka zewnętrzna) dwoma przewodami.
Jednostka zewnętrzna w klimatyzacji Multisplit jest większa niż w klimatyzacji Split, jednak wystarczy zamontować tylko jedną, by doprowadzić klimatyzację do kilku pomieszczeń. Ponadto na rynku można znaleźć takie modele, które posiadają pompę ciepła, dzięki czemu w chłodne dni mogą ogrzewać pomieszczenia.
Klimatyzacja split czy multisplit – który rodzaj wybrać?
Przy wyborze należy zastanowić się, ile pomieszczeń chce się ochłodzić. Jeżeli tylko jedno, wówczas bez problemu można zdecydować się na tańszą klimatyzację split. Trzeba jednak pamiętać o wybraniu urządzenia o odpowiedniej mocy. Do pomieszczenia o powierzchni około 25 metrów kwadratowych wystarczy sprzęt o mocy około 2,5-3,5kW, którego cena zazwyczaj kształtuje się w granicach 1500 – 2500 złotych. Oczywiście na rynku można znaleźć klimatyzacje w niższej cenie, nawet poniżej tysiąca złotych. Wtedy jednak trzeba liczyć się ze znacznie niższą mocą, a w konsekwencji z mniejszymi możliwościami klimatyzacji – nada się ona tylko do małego pomieszczenia.
Jeżeli jednak planujemy zamontowanie klimatyzacji w kilku pomieszczeniach, wówczas lepiej zdecydować się na klimatyzację Multisplit. Co prawda jest ona droższa, ale taka inwestycja wyjdzie taniej niż ochładzanie każdego z kilku pomieszczeń osobno. Trzeba jednak liczyć się z wydatkiem około 4000 złotych.
Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://klimatyzuj.pl/