Dobrze urządzone mieszkanie to klucz do dobrego samopoczucia i komfortu jego mieszkańców. Błędy aranżacyjne mogą pojawiać się na etapie układu funkcjonalnego, doboru kolorów, czy wyborze mebli i dodatków. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas urządzania wnętrz?
Źle dobrane kolory
Jednym z najczęstszych błędów podczas urządzania mieszkania pod wynajem jest używanie zbyt intensywnych, jaskrawych kolorów. Kolory mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i produktywność, a także na wygląd i odbiór wnętrza. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw, niskie pomieszczenia wydają się wyższe, a wysokie niższe. Wąskie przedpokoje sprawiają wrażenie szerszych, małe pomieszczenia większych. Kolor może poprawić samopoczucie, jak również wprowadzić w przygnębienie, może zarówno leczyć, jak i pogłębiać chorobę. W mieszkaniu czy domu występuje zazwyczaj kilka kolorów. Należy pamiętać o ich odpowiednim zestawieniu, tak aby wzajemnie się nie wykluczały.
Brak projektu funkcjonalnego kuchni
Jedną z ważniejszych elementów funkcjonalnej kuchni jest zadbanie o odpowiednie ustawienie jej elementów. Porządek ustawienia powierzchni pracy, zlewozmywaka, kuchenki i szafek musi odpowiadać przebiegowi przygotowania potraw. Podczas wyboru odpowiednich mebli do kuchni często kierujemy się tylko wyglądem, nie myśląc do końca o ich praktyczności. Tak naprawdę kuchnia będzie wygodna i praktyczna wyłącznie wtedy, gdy wymiary mebli, rozmieszczenie szuflad i półek będzie ergonomiczne, czyli będzie dopasowane do rozmiarów, ruchów i czynności wykonywanych przez jej użytkowników.
Zastanawiasz się jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów. Architekt Warszawa to fraza, która bardzo często pojawia się w wynikach wyszukiwania. Duże zainteresowanie usługami architektów wpływa także na ich konkurencyjność. Dzięki temu bez trudu znajdziesz odpowiedniego specjalistę, który perfekcyjnie zaplanuje Twoje wnętrza.
Źle rozmieszczone kontakty
Nie możemy zapomnieć o odpowiednim usytuowaniu gniazd elektrycznych. W przypadku planowania podłączenia do lodówki czy zmywarki umieśćmy gniazda z boku, a nie bezpośrednio za sprzętem. Będzie to z jednej strony ergonomiczne i praktyczne rozwiązanie. Pozostałe kontakty warto umieścić na wysokości ok. 110 – 115 cm, dzięki temu sprzęt, który postawimy na blacie kuchennym np. czajnik, toster, ekspres, zasłoni je.
Dobrze zaprojektowana i wykonana kuchnia to nie tylko piękne rozwiązania estetyczne, prawidłowe rozmieszczenie światła, dobór kolorów i faktur, ale także rozwiązania funkcjonalne dopasowane do potrzeb domowników.
Puste ściany
Każde wnętrze z pustymi ścianami sprawia wrażenie niedokończonego. Mimo wszystko wiele osób, które pozwalają swojemu strachowi przed wbijaniem gwoździ czy nieprawidłowym zawieszeniem obrazu wziąć górę i niepotrzebnie żyją długo wśród gołych nudnych ścian. Warto pamiętać, że pusta ściana jest często gorsza od krzywo zawieszonego obrazu. Przechyloną ramkę można łatwo skorygować, natomiast z pustką ziejącą z „nagich” ścian raczej nie sposób sobie poradzić. Jako ozdobę ścian można wykorzystać obrazy, zdjęcia, makramy, czy pamiątki z podróży.
Nieodpowiednie oświetlenie
To, w jaki sposób rozmieszczamy lampy, gdzie kierujemy strumień światła, jak łączymy żarówki o różnej mocy, może mieć ogromne znaczenie w odbiorze wnętrza. Projektując oświetlenie we wnętrzu, należy wziąć pod uwagę całość, to znaczy dobrać punkty oświetleniowe tak, aby wszystkie do siebie pasowały. W niedostatecznie oświetlonych wnętrzach jest mniej komfortowo, dodatkowo, musimy wytężyć wzrok, aby dostrzec detale i się skoncentrować.