Dom
Tutaj jesteś

Zastosowanie blachy trapezowej – kiedy warto ją wykorzystać?

2 grudnia 2022 Dom Zastosowanie blachy trapezowej


Blacha trapezowa jest materiałem o licznych zaletach i szerokim przeznaczeniu. Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Z materiału jak blacha trapezowa korzysta się obecnie bardzo często w wielu celach, między innymi w budownictwie jednorodzinnym, infrastrukturalnym, przy realizacji obiektów małej architektury. Wiele wariantów blachy powoduje, że może być ona łatwo dobrana do wielu miejsc montażu – także pod kątem jej estetyki.

Jak zbudowana jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to materiał powstający z blachy, który poddawany jest procesowi przetłoczenia, by nadać mu profil trapezowy. Przetłoczenia blachy powodują, że jest ona bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, dlatego może być używana wtedy z powodzeniem jako materiał konstrukcyjny.

Aby zabezpieczyć materiał jak blacha trapezowa przed czynnikami zewnętrznymi, kluczowe znaczenie ma wykorzystanie metod antykorozyjnych. Stosuje się głównie ocynkowanie, które powoduje, że blacha jest bardziej odporna na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a tym samym na rdzę. Dodatkowo blachy mogą być też pokryte różnymi rodzajami powłok, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem i nadają im atrakcyjny wygląd. Szeroki wybór takich materiałów znaleźć można w ofercie firmy dachprofil.com.pl.

Blachy trapezowe dzieli się na różne kategorie pod względem wysokości przetłoczeń, które określane są literą T. Im przetłoczenie jest większe, tym większa liczba znajduje się przy literze T. Blachy o większych przetłoczeniach są bardziej odporne na zgniatanie, zginanie, dlatego znajdują one zastosowanie w przypadku konstrukcji dużych obiektów. Te o przetłoczeniu niższym są z kolei używane do obiektów mniejszych, gdzie nie działają na nie aż tak duże siły.

Blacha trapezowa – gdzie ją kupić?

Blachę można bez problemów kupić w wielu sklepach, między innymi w składach budowlanych, marketach budowlanych, również w specjalistycznych sklepach dekarskich.

Gdy chce się kupić materiał jak blacha trapezowa Warszawa to rynek, gdzie znaleźć można na sprzedaż blachy od wielu producentów. Warto zdecydować się na zamówienie blachy u sprawdzonego sprzedawcy, na przykład w firmie dachprofil.com.pl, która od lat zajmuje się dostawą materiałów dekarskich.

Jakie są zalety blachy trapezowej?

Blacha trapezowa jest materiałem o wielu zaletach. Zaliczane są do nich głównie:

  • przystępna cena materiału
  • niski ciężar
  • łatwy i szybki montaż
  • różne warianty blach do wyboru
  • dobra ochrona przed korodowaniem
  • szerokie przeznaczenie

Zastosowanie blachy trapezowej

Z materiału jak blacha trapezowa korzysta się w wielu celach. Najczęściej używany jest on przy realizacji poniższych budowli i budynków:

Wiaty garażowe

Blacha trapezowa jest chętnie używana do budowy wiat garażowych. Stosowana jest ona do wykonania zadaszeń oraz całych wiat garażowych. Jest materiałem tanim i łatwym w montażu, pozwalając na szybkie wykonanie zabudowy garażu wolnostojącego, dobudowanego do budynku.

Wiaty śmietnikowe

Popularne są również wiaty śmietnikowe wykonane z blachy trapezowej. Są one często ustawiane na terenach osiedli, firm, ale również przy domach jednorodzinnych.

Hale

Blacha trapezowa nadaje się również do realizacji większych obiektów jak hale. Stosowana jest między innymi na hale przemysłowe, produkcyjne, magazynowe, centra logistyczne, hale sportowe, sprzedażowe, a także w rolnictwie, hodowli.

Elewacje

Blacha trapezowa może być też wykorzystana do wykończenia elewacji. Często używana jest ona wtedy razem z materiałem dociepleniowym, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed chłodem. Dzięki temu budynki mogą być jeszcze cieplejsze.

Dobudówki

Dzięki blachom trapezowym można bardzo łatwo wykonać różne dobudówki do istniejących już obiektów. Są one wykorzystywane między innymi jako schowki, drewutnie, dlatego mają szerokie zastosowanie.

Wiatrołapy, ganki

Dzięki blachom można też łatwo i szybko wykonać konstrukcje zadaszające przy wejściach do budynków. Bardzo dobrze nadają się one na wiatrołapy czy na ganki, na przykład domów jednorodzinnych, obiektów wielorodzinnych, budynków firmowych.

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?