Dom
Tutaj jesteś

Zakup mieszkania w Krakowie – czy to się opłaca?

20 kwietnia 2020 Dom

Miasto czy wieś? Mieszkanie na własność czy jego długoterminowy wynajem? Skromna kawalerka czy przestronny apartament? Tego typu pytanie mnożą się w głowie każdego, kto staje przed trudną decyzją dotyczącą inwestycji w swoją pierwszą w życiu nieruchomość. O czym należy pamiętać, podejmując decyzję i z jakimi trudnościami trzeba się zmierzyć na drodze do własnego mieszkania?

Miasto czy wieś – gdzie kupić mieszkanie?

W mieście są o wiele większe perspektywy lepiej płatnej pracy, stąd też wiele młodych osób po ukończeniu studiów wyższych podejmuje decyzję o tym, aby nie wracać do rodzinnych stron, tylko zostają w dużym mieście. Z kolei wiele osób, które całe życie spędziły w mieście, ma w sobie wewnętrzną tęsknotę za odrobiną spokoju i chcieliby wyprowadzić się do nieco spokojniejszej okolicy, w której tak bardzo nie doskwiera miejski zgiełk. Można zdecydować się na kompromis. Dostępne są mieszkaniaw Krakowie, położone na obrzeżach miasta, w spokojnej okolicy, gdzie jeszcze nie tak dawno biegały sarny. Z jednej strony można liczyć na odetchnięcie od hałasu miasta, a z drugiej – wciąż jest wszędzie stosunkowo blisko.

Zakup mieszkania w Krakowie czy jego wynajem?

To kolejna trudna decyzja do podjęcia. W tym przypadku też wszystko zależy od indywidualnego planu na życie. Jeżeli ktoś ma taką pracę, iż w każdej chwili może zostać wysłany na półroczną delegację na drugi koniec Polski, to może okazać się, iż wynajem mieszkania jest lepszą opcją. Jednak wiele osób pragnie mieć własny kąt, taką bezpieczną przystań, do której zawsze mogą wrócić. Warto więc przemyśleć, czy jednak nie zdecydować się na to, by kupić mieszkanie w Krakowie. Przecież zawsze można je sprzedać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Kawalerka czy apartament – co się opłaca?

W tym przypadku największym ograniczeniem będą z pewnością kwestie budżetowe. Kawalerka jest o wiele tańsza niż przestronny apartament położony w samym centrum miasta. Średnie ceny mieszkań w Krakowie, w ostatnim czasie oscylowały na poziomie blisko dziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jeżeli chodzi o ceny apartamentów, to koszt zakupu jest kilkukrotnie wyższy. Każdy przed podjęciem decyzji musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze – atrakcyjna cena, czy wysoki komfort. Warto pamiętać także o tym, iż mieszkanie zawsze można wynająć i czerpać dodatkowy zysk z takiej inwestycji. Wówczas, im większy standard nieruchomości, tym więcej można na takim wynajmie zarobić.

Nowe mieszkanie czy z rynku wtórnego?

Jeżeli komuś zależy na wyższym standardzie mieszkania w Krakowie, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Będąc pierwszym właścicielem mieszkania, nie trzeba się martwić o to, kto w nim mieszkał wcześniej i czy pod podłogą nie zalęgły się jakieś robaki. Stan mieszkania jest wówczas widoczny jak na dłoni.

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?