Tutaj jesteś

Zabezpieczenie przejść instalacyjnych

25 sierpnia 2021 Poradnik Zabezpieczenie przejść instalacyjnych

Istnieje wiele elementów ochrony przeciwpożarowej zależnych od rodzaju budynku. Wyjątkowo dużą ilością wymagań w tym zakresie charakteryzują się obiekty przemysłowe oraz zakłady produkcyjne. W ich przypadku przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej nakazują odpowiednie zabezpieczenie przejść instalacyjnych. Czym w ogóle są przejścia instalacyjne? Jakie pełnią one funkcje? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w tym krótkim wpisie.

Czym są przejścia instalacyjne?

Przejścia instalacyjne (zwane inaczej przepustami instalacyjnymi) są odpowiednio uszczelnionymi oraz zabezpieczonymi miejscami przejścia instalacji poprzez oddzielenia pożarowe między strefami pożarowymi. Przez przejścia instalacyjne może przechodzić zarówno tylko jeden rodzaj rury i kabla, jak i kilka rodzajów instalacji (wówczas mamy do czynienia z przepustem kombinowanym). Tego typu elementy ochrony przeciwpożarowej spełniają określone zadania. Jakie?

Funkcje przejść instalacyjnych

Zadaniem przejść instalacyjnych w sytuacji wybuchu pożaru nie jest ochrona biegnących w nim rur lub przewodów, a zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia, dymu oraz gazów pożarowych. Ze względu na tak ważną rolę, przepustom instalacyjnym stawiane są ściśle określone wymagania. Najważniejsze z nich przedstawione zostały w poniższym akapicie. Produkty w tej kategorii znajdziesz na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/produkty-i-konstrukcje/produkty/przejsciainstalacyjnepage=1&page_size=18&sort=contextorder_web_promat_poland&sort_type=asc.

Wymagania stawiane przejściom instalacyjnym

Przede wszystkim przejścia instalacyjne muszą być odporne na działanie ognia i wysokiej temperatury. Powinny się one charakteryzować taką samą klasą odporności ogniowej, jak oddzielenie pożarowe, w którym zostały wykonane.

Ze względu na funkcje pełnione przez przejścia instalacyjne, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Jest ono możliwe dzięki wykorzystaniu dedykowanych do tego celu materiałom (przykładem mogą być między innymi specjalne kołnierze służące do zabezpieczenia rur).

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?