domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Wybór okien do domu
Dom

Wybór okien do domu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli jesteś na etapie wymiany okien lub zastanawiasz się jak wybrać okna do nowego domu – podpowiadamy na co zwrócić uwagę i w jakie okna warto zainwestować. Celowo użyliśmy słowa INWESTYCJA, gdyż wybór okien do całego domu to spory koszt i zakup, który warto starannie zaplanować. Wykonane na wymiar okna dość trudno reklamować i naprawiać, dlatego, warto zainwestować w ich jakość i niezawodność.

Niezawodność.

Wysokiej jakości okna są przede wszystkim odporne na działanie wilgoci, wody, a także promieniowania słonecznego. Wyeksponowany na słońce materiał PCV nie powinien żółknąć, a szyby matowieć. Nie bez znaczenia jest także klasa systemów okiennych – szczelność uszczelek, wytrzymałość zawiasów – te wszystkie małe elementy mają kluczowe znaczenie w codziennej pracy okna. Niezawodne okna PCV posiadają wieloletnią gwarancję i przydatność nawet do 20,30, a nawet 40 lat, powinny przetrwać wichury, gradobicia bez wyraźnych uszczerbków, złamań czy rys.

 Estetyka wykonania.

Co nam po jakości, jeśli okno nie będzie się dobrze prezentować, a także nie będzie współgrało ze stylem domu, jaki chcemy uzyskać. Nowoczesne okna PCV dzięki wysokiej jakości okleinom są w stanie perfekcyjnie oddać kolorystykę i klimat drewna. Paleta kolorystyczna firmy Domel (polskiego producenta okien PCV) to aż 39 barw imitujących drewno. Jeśli lubimy prostotę i minimalizm – ten sam producent oferuje bardziej innowacyjne rozwiązania z ultrawąskim profilem i dużym przeszkleniem. Dużą niespodzianką jest możliwość wykonania okna, które z zewnątrz prezentuje się identycznie jak w środku, co daje ciekawy i spójny efekt wizualny.

 Bezpieczeństwo.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że duże, parterowe okna często są słabym ogniwem bezpieczeństwa domów. Warto wybierać okna, które w standardzie mają antywłamaniowe zaczepy na całym obwodzie okna z hartowaną lub laminowaną szybą. Nie bez znaczenia są także klamki – zwróćmy uwagę, czy posiadają atesty bezpieczeństwa.

 Szczelność.

To jedna z najważniejszych cech niezawodnych okien, które powinny posiadać wysokiej jakości właściwości termoizolacyjne. Energooszczędne okna (m.in. model Energetic – firmy Domel) nie generują  strat ciepła i pozwalają zaoszczędzić na domowych rachunkach. Jednak szczelne okna są potrzebne nie tylko zimą – latem ich ważną funkcją jest chronienie pomieszczeń przed przedostaniem się wysokiej temperatury z zewnątrz.

 Użyteczność.

Zastanawiając się jak wybrać dobre okna do domu, nie możemy zapomnieć o tym, że mają one nam służyć w codziennym życiu. Warto sprawdzić, czy są praktyczne, czy łatwo je myć i czy nie wymagają dodatkowej konserwacji. Praktyczne okna posiadają kilka stopni uchyłu, co ułatwia uzyskanie pożądanej w domu temperatury, a także umożliwia regularne wietrzenie bez przeciągów. To szczególnie ważne w oknach montowanych w sypialni oraz pokoju dziecięcym. Do łazienki i kuchni polecamy te wyposażone w tzw. ciepłe ramki, co znacznie utrudnia pojawianie się pary wodnej na oknach. Te „błahe” z pozoru technologie ułatwiają nasze codzienne życie, dlatego warto zapytać o nie producenta okien.

Choć budując dom lub go remontując, często staramy się wybierać tańsze odpowiedniki, w przypadku okien polecamy nie kierować się jedynie kryterium ceny. Droższe, wykonywane na wymiar okna wytrzymają lata bez wyraźnych oznak upływu czasu. Dlatego serdecznie zachęcamy dokładnie przygotować się do zakupu okien, sprawdzać ich parametry oraz certyfikaty producenta.

Życzymy udanych zakupów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.