Tutaj jesteś

Pielęgnacja w ogrodzie na wiosnę

1 marca 2021 Ogród pielęgnacja ogrodu

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Ulubiona pora wszystkich ogrodników i działkowców oraz wszystkich tych, którzy lubią bawić się zielenią. Pielęgnacja ogrodu na wiosnę rozpoczyna sezon na przebywanie na świeżym powietrzu i urozmaicanie roślinnego krajobrazu. Wszyscy ci, którzy posiadają swój kawałek ziemi ruszają do przygotowywania jej na rozpoczynający się czas kwitnienia, sadzenia, zielenienia.

Co znajdziesz w artykule?

  • Zadbany ogród – Co sadzić w ogrodzie?
  • Porządki wiosenne – Usuwanie pozostałości i odkrywanie roślin
  • Nawożenie i spulchnianie gleby
  • Odpowiednie narzędzia do pracy w ogrodzie
  • Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Zadbany ogród – Co sadzić w ogrodzie?

W ogrodzie można sadzić dosłownie wszystko, na co się ma ochotę. Można zadowolić się samą soczystością zielonej trawy, a można zatracić się w odmianach i kolorach krzewów, bylin i kwiatów. Jednak, aby cieszyć oko efektami zadbanego ogrodu, trzeba włożyć w niego sporo pracy. Od sprzątnięcia i przygotowania gruntu po zimie po zasadzenie i zasianie wszystkiego tego, co chcielibyśmy, aby nam wyrosło i cieszyło w sezonie.

Porządki wiosenne – Usuwanie pozostałości i odkrywanie roślin

Wiosna to idealny czas na usunięcie pozostałości po zimie z trawnika i grządek. Zgrabienie suchych liści i gałęzi pozwoli na swobodny rozwój młodych pędów. Warto również odkryć rośliny, które były zabezpieczone przed zimą. Usunięcie osłon, folii czy kopczyków pozwoli na optymalne naświetlenie roślin i uniknie spalenia pędów przez mocne promienie słoneczne.

wiosenne porządki

Nawożenie i spulchnianie gleby

Wiosną rośliny potrzebują odpowiedniego nawożenia, aby pobudzić ich wzrost. Stosowanie nawozów wieloskładnikowych bogatych w azot może przynieść pozytywne efekty. Można również użyć nawozów wolnodziałających lub dostosowanych do konkretnych grup roślin. Pamiętaj jednak, aby stosować nawozy zgodnie z instrukcją producenta, aby uniknąć przesycenia roślin składnikami pokarmowymi.

Spulchnianie gleby jest kolejnym ważnym zadaniem wiosennym. Głębokie przekopanie ziemi pozwoli na usunięcie chwastów i poprawi przepuszczalność gleby. Przez spulchnienie warstwy wierzchniej ziemi wokół krzewów i drzew, zapewnisz korzeniom lepszy dostęp do wody i składników odżywczych.

Odpowiednie narzędzia do pracy w ogrodzie

Aby ułatwić sobie prace warto zaopatrzyć się w przydatne narzędzia ogrodnicze jak grabie czy nożyce, które wiele uławiają i usprawniają czynności ogrodnicze. Prace przy pielęgnacji ogrodu w zasadzie nigdy się nie kończą, gdyż zawsze jest coś do zrobienia. Jak już wyrosną roślinki, to trzeba je pielić. Wyrośniętą trawę powinno się strzyc regularnie. Drzewa, krzewy i żywopłoty powinno się odpowiednio przycinać. Aby cieszyć się otaczającą nas zielenią musimy pamiętać o regularnym podlewaniu i odpowiednim nawożeniu. Praca w ogrodzie może i jest ciężka, ale daje mnóstwo satysfakcji i wielu twierdzi, że bardzo relaksuje. Nie każdy jednak się w tym odnajdzie i nie każdy lubi ten rodzaj pracy.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Wiosną warto zadbać o trawnik, aby był gęsty i zdrowy. Wygrabienie filcu, suchych traw i liści pomoże w napowietrzeniu trawnika. Jeśli jest to konieczne, można przeprowadzić aerację, czyli napowietrzenie trawnika przy użyciu aeratora lub nakłuwanie widłami. Wałowanie trawnika pozwoli na dociśnięcie kęp trawy, które zostały wypchnięte przez zamarzanie i odmarzanie gleby. W przypadku ubytków trawy, można przeprowadzić wysiew nasion na spulchnioną ziemię i regularnie podlewać.

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?