domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Dom

Stara cegła a aranżacja wnętrza

Jeśli szukamy niebanalnego pomysłu na aranżację wnętrza, warto wziąć pod uwagę starą cegłę. To rozwiązanie, które daje niesamowity efekt, a do tego jest funkcjonalne i bardzo estetyczne. Stara cegła jest po prostu modna i ten jej walor trzeba szczególnie podkreślić.

Zapewne wiele razy widzieliście ściany z cegieł w różnych wnętrzach. To bardzo popularny trend w architekturze i aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Cegła pojawia się zarówno w lokalach użytkowych, jak i w przestrzeni mieszkalnej. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na to, żeby zbudować nową ścianę działową z pełnych cegieł, szczególnie gdy poprzednia jeszcze istnieje i ma się świetnie. Jakie jest wtedy rozwiązanie, gdy chcemy być modni? Z pomocą przychodzi kamień dekoracyjny na ścianę typu “stara cegła”.

Czym jest stara cegła?

Zanim przejdziemy do wykorzystania wspomnianego kamienia dekoracyjnego w aranżacji przestrzeni mieszkalnej, należy wyjaśnić, czym w ogóle jest stara cegła. Na rynku można znaleźć wiele różnych okładzin imitujących starą cegłę. Może to być na przykład fototapeta czy styropian, ale najlepsze są jednak płytki betonowe lub gipsowe. Te ostatnie potrafią oddać idealnie obraz ręcznie formowanej cegły, aż do najdrobniejszego szczegółu. Dlatego najlepiej sięgać przede wszystkim po kamień dekoracyjny imitujący starą cegłę. Przejdźmy teraz do kwestii kolorystyki.  

Stara cegła a kolorystyka

Wysokiej klasy imitacja starej cegły powinna jak najwierniej odzwierciedlać oryginał, najlepiej tak, żeby nie można było rozpoznać imitacji na pierwszy rzut oka. Faktura nie powinna różnić się od oryginału, musi być nieco podniszczona, wyszczerbiona itd. Podstawowa kolorystyka to barwa ceglana z zaciekami, przebarwieniami, ewentualnie kolor klinkieru lub ochry. Paleta kolorystyczna jest jednak zdecydowanie bogatsza. Jeśli komuś podoba się faktura cegły, ale niekoniecznie jej kolor, może na przykład postawić na starą cegłę o białej barwie, beżowej, karbonu, a nawet w kolorze czarnym.

Gdzie warto użyć starej cegły?

Kamień dekoracyjny imitujący starą cegłę można bez problemu używać na elewacjach lub w ogrodzie, ale najczęściej wykorzystuje się go we wnętrzach. W ten sposób dekorowane są ściany. Przy czym takie stylowe wykończenie retro może być używane tak do wszystkich ścian, jak i tylko do jednej wybranej w danym wnętrzu. Do tego taki kamień może pojawić się na parapetach, sufitach, w salonie, kuchni, a nawet w łazience. Stara cegła doskonale pasuje zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i do biur czy lokali gastronomicznych.

Planując niebanalną, stylową aranżację, warto wziąć pod uwagę udekorowanie wnętrza przy użyciu imitacji starej cegły. To nada przestrzeni niepowtarzalnego klimatu.