Właściciele domów coraz częściej decydują się na przekształcenie poddasza nieużytkowego do celów mieszkalnych. Zazwyczaj są to jednak niezaizolowane przestrzenie, które przed remontem należy odpowiednio przystosować. Zobacz jak prawidłowo wykonać izolację cieplną poddasza – zapraszamy do lektury.
Zalety wełny mineralnej
To, co wyróżnia wełnę mineralną od styropianu, jest jej budowa. Choć charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć i doskonale zatrzymuje ciepło, jest produktem naturalnym. Wśród dostępnych rodzajów znajdzie propozycje ognioodporne, co jest szczególnie istotne, jeśli chcemy zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Jest to materiał bezpieczny, który nie wydziela szkodliwych substancji, przy czym dość sprężysty, co znacznie ułatwia jego montaż.
Ciepło ucieka do góry, dlatego prawidłowe zabezpieczenie budynku przed jego utratą jest tak ważne. Wykorzystując wełnę mineralną do wykonania izolacji w budynku, mamy pewność, że zużycie paliw zasilających ogrzewanie budynku będzie znacznie mniejsze. Dużym plusem jest także fakt, iż precyzyjnie wypełnia wszelkie luki, dzięki czemu ograniczamy miejsce, w których mogą grasować gryzonie.
Ocieplenie poddasza – od czego zacząć?
Ocieplenie poddasza nie jest czynnością prostą i wymaga odpowiednio zaplanowanych działań. W przeciwieństwie do ocieplania ścian, gdzie możliwy jest wybór między kilkoma dostępnymi materiałami, w przypadku przestrzeni pod dachem, najlepiej sprawdzi się wełna do izolacji. Dzieje się tak za sprawą giętkości materiału, który można dowolnie docinać i wyginać, dzięki czemu montaż jest stosunkowo prosty nawet w tak niewygodnych miejscach, jak miejsce pod dwuspadzistym dachem. Zaleca się mocowanie dwóch wersji wełny – pomiędzy krokwiami oraz specjalnie przygotowanymi aluminiowymi profilami. Dzięki temu można uzyskać wysoki współczynnik termoizolacyjności, który wpływa na to, że budynek na dłużej utrzymuje pożądaną temperaturę. Planując ocieplanie poddasza, należy także pamiętać o montażu folii paroizolacyjnej, która dodatkowo uchroni mury przed przegrzewaniem w trakcie upałów i zmniejszy ryzyko utraty ciepła.
W przypadku ocieplania ścian wewnętrznych na poddaszu najlepiej jest skręcić dostosowany rozmiarem stelaż z profili aluminiowych i następnie wypełnić wnętrze odpowiednio dociętą wełną. Na całość przykręca się płyty kartonowo – gipsowe, maskuje przy pomocy włókniny powstałe luki i gipsuje łączenia. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie nadmiaru masy szpachlowej – tak przygotowana powierzchnia nadaje się do malowania lub tapetowania.