domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Poradnik

Latarnie i lampiony ogrodowe – stworz wakacyjny klimat na tarasie, balkonie i w ogrodzie

Niezależnie od tego, czy masz ogród, czy tylko taras lub balkon, możesz na nim przyjemnie wypoczywać nie tylko w dzień, ale też wieczorem. Wystarczy, że zadbasz o klimatyczne oświetlenie.

Jak oświetlić balkon

Balkon z definicji zamyka się na bardzo małej przestrzeni, dlatego jego aranżacja jest sporym wyzwaniem. Na niedużej przestrzeni przyda się miejsce na krzesło lub leżak, nieduży stolik, a i mała szafka lub komoda nie będzie przesadą. Przy tym wszystkim balkon, aby mógł być używany wieczorem, powinien być odpowiednio oświetlony. Górne światło w tym wypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem, raczej nie zapewni odpowiedniego klimatu. Lepiej sprawdzą się mniejsze lampiony ogrodowe, które możemy ustawić na stoliku bądź szafce, albo zawiesić na suficie balkonu (o ile taki posiadamy), ewentualnie na ścianie. Ze względu na niedużą powierzchnię balkonu, lepiej nie ustawiać lampionów na podłodze.

Wieczorne światło w ogrodzie

Jak oświetlić taras na wieczór

Taras daje nam znacznie więcej możliwości. Lampy i lampiony stojące, które projektowano z myślą o ogrodach, można zastosować także na tarasie. Ich ustawienie zależy od wielkości i kształtu tarasu, ale tu już mamy miejsce na stworzenie ciekawych aranżacji świetlnych. Rozstawienie lampionów nie musi być równomierne. Kilka można ustawić na specjalnie do tego celu przeznaczonym stoliku, kilka innych powiesić, lub ustawić na podłodze. Warto wybrać lampiony jednolite stylistycznie i kolorystycznie, ale o różnej wielkości.

Jak oświetlić taras na wieczór

Wieczorne światło w ogrodzie

Oświetlenie ogrodu można zaplanować na wiele sposobów. Najczęściej lampiony ogrodowe ustawia się wzdłuż alejek i przy wejściu, ale to dość sztampowe rozwiązanie. Warto pójść krok dalej i ciekawie podświetlić rośliny, zwłaszcza kwitnące kwiaty. Lampiony można ustawić nisko w trawie lub powiesić wyżej, by doświetlić korony drzewek ozdobnych. Jeśli w ogrodzie jest altanka, ona także zasługuje na ciekawą oprawę świetlną. Tu sprawdzą się wszelkie latarnie w formie kinkietów, które dadzą nastrojowe, boczne światło.

Jak wybrać kolor oświetlenia

Jak wybrać kolor oświetlenia

Im mniej kontrastów tym lepiej. Wieczorne światło powinno być miękkie, lekko rozproszone, ciepłe, przypominające światło świecy. Taka aranżacja sprawi, że myślami przeniesiemy się na egzotyczne plaże, które nocami rozświetla właśnie światło ustawianych przez tubylców świec.

Jeśli w altanie mamy stół, warto nakryć go odpowiednim obrusem. Szczegóły można znaleźć w artykule: Eleganckie i gustowne nakrycia stołu – czym nakryć nasz stół? Przykłady praktycznych nakryć, obrusów, bieżników i serwet.