Balkon z kwiatami prezentuje się nie tylko o wiele lepiej, ale również zachęca nas do wypoczynku oraz stanowi bazę pokarmową dla wielu przydatnych owadów, jak na przykład różne gatunki pszczół. Obsypane kwiatami barierki i inne elementy balustrady są również po prostu przyjemniejsze dla oka, a także poprawiają nasze samopoczucie. Co więcej, możemy mieć kolorowy i ładny balkon nawet w sytuacji, gdy nie całkiem znamy się na uprawianiu kwiatów – wystarczy wybrać takie, które nie mają wielkich wymagań. Jakie gatunki nadają się na balkon wystawiony na południe, a jakie na wschód czy północ? Czego wymagają poszczególne rośliny, aby móc zakwitnąć i uczynić nasz balkon kolorowym?
1. Co posiadać na balkonie?
2. Jakie kwiaty na balkon południowy?
3. Jakie kwiaty na balkon północny?
4. Jakie kwiaty na balkon zachodni?
5. Jakie kwiaty na balkon wschodni?
Co posiadać na balkonie?
Na balkonie możemy hodować nie tylko klasyczne bratki, ale wiele różnych innych kwiatów, a nawet i zioła które wykorzystamy potem w kuchni. To, jakie gatunki wybierzemy powinno jednak zależeć przede wszystkim od warunków, jakie posiadamy na balkonie oraz tego, w po której stronie budynku jest on umiejscowiony. Wiele roślin ma bowiem swoje preferencje względem optymalnym poziomem dostępu do promieni słonecznych, cienia czy mniej lub bardziej obfitego podlewania. Jeżeli jednak dobrze się zastanowimy i poszukamy, bez problemu znajdziemy takie gatunki, które będzie nam łatwo uprawiać.
Jakie kwiaty na balkon południowy?
Balkon południowy to raj dla kwiatów lubiących dużą dozę słońca. Do tego typu gatunków zalicza się na przykład:
- bakopa, czyli roślina o pięknych białych kwiatach z niecodziennie wyglądającymi pręcikami. Do szczęścia potrzebuje ciepła i słońca, a także żyznej i stale wilgotnej ziemi, najlepiej próchniczej. Kwitnie od czerwca do września i w tym czasie wymaga stałego nawożenia. Należy też zadbać o to, aby jej nie przelać;
- nemezja, kwitnąca od czerwca do sierpnia roślina o pięknych, czerwonych i pomarańczowych kwiatkach. Nie jest szczególnie wymagająca: potrzebuje lekkiego i przepuszczalnego podłoża oraz stałego nawożenia. Hodując ten kwiatek powinniśmy jednak pamiętać o jego częstym podlewaniu;
- sundaville, czyli bardzo niecodzienna roślina o intrygujących kwiatach, które możemy podziwiać między majem a październikiem. Do prawidłowego rośnięcia wymaga drenażu, a także lekko wilgotnej ziemi. Opieka nad tym kwiatkiem sprowadza się do regularnego zraszania wodą oraz nawożenia mniej więcej co dwa tygodnie.
Jakie kwiaty na balkon północny?
Jeżeli nasz balkon lub taras wychodzi na północ, powinniśmy skłaniać się raczej ku gatunkom roślin lubiącym cień. Kwiaty na balkon spełniające ten warunek to na przykład:
- pnącza, takie jak bluszcz pospolity czy kokornak. Warunkiem jednak jest to, aby miały gdzie się rozwijać więc balkon powinien być dość duży;
- dzwonek, czyli roślina o drobnych fioletowych kwiatkach. Lubi cień i umiarkowaną wilgotność podłoża. Kwitnie w okresie od marca do października, więc będziemy mieli całkiem dużo czasu na podziwianie jej delikatnych kwiatów;
- niecierpek, kwitnący między majem a wrześniem i również lubiący cień oraz umiarkowaną ilość wiatru. Dodatkowo musimy zapewnić mu żyzną i przepuszczalną ziemię, temperaturę powyżej zera stopni oraz stale wilgotne, lecz nie przelane podłoże.
Jakie kwiaty na balkon zachodni?
Balkon zachodni to tak naprawdę miejsce zarówno dla kwiatów lubiących słońce, jak i cień. Do gatunków, które sprawdzą się w tego rodzaju środowisku zaliczają się:
- aksamitka, która lubi światło i sprawdzi się również na południowym balkonie. Kwitnie od lipca do pojawienia się pierwszych przymrozków. Do szczęścia potrzebuje standardowej ziemi do kwiatów, którą ewentualnie można wymieszać z piaskiem dla lepszej przepuszczalności oraz warstwą drenażu. Aksamitka odstrasza swoim zapachem mszyce i muszki, więc będzie naturalną ochroną przed tymi owadami dla innych towarzyszących jej gatunków roślin;
- mięta, która choć kwiatów nam nie dostarczy, to wciąż może kusić zapachem oraz później zostać wykorzystana w kuchni. Da sobie radę zarówno na balkonie zachodnim jak i północnym. Wymaga ziemi wymieszanej z gliną oraz regularnego podlewania i usuwania pędów i kwiatów.
Jakie kwiaty na balkon wschodni?
Na balkonie wschodnim dadzą radę rośliny cieniolubne oraz te wymagające osłonięcia od wiatru. Możemy wybrać na przykład:
- wilec, sprawdzający się również na balkonie wschodnim. Potrzebuje ziemi torfowej, stale wilgotnej. 2-3 razy w tygodniu trzeba również dostarczyć mu odpowiedniego nawozu. W zamian kwitnie w okresie od lipca do września, dając piękne kwiaty o przekroju kolorystycznym od różowego do fioletowego;
- bratki, czyli klasyka klasyków. Wielokolorowe, różnorodne i cieszące oko, a w połączeniu z innymi gatunkami zdolne do zrobienia prawdziwej rewolucji kolorystycznej na naszym balkonie. Kwitną między marcem a czerwcem, a do poprawnego rośnięcia potrzebują ziemi próchniczej o dobrej przepuszczalności, najlepiej o odczynie obojętnym lub delikatnie kwaśnym i drenażem. Należy podlewać je w sposób umiarkowany i nie w największy upał – najlepiej rano lub wieczorem.