domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Dom

Krzesła rattanowe – wyjątkowy element aranżacji

Krzesła rattanowe, budując swoją popularność od lat, zdają się mieć niekwestionowaną pozycję na rynku. Są jednym z najczęstszych wyborów podczas dekorowania tarasu czy balkonu, wprowadzając sielankowy i relaksujący klimat. Jednakże ich rola nie kończy się jedynie w ogrodach – coraz chętniej są wykorzystywane i we wnętrzach budynków. Czym się charakteryzują? Co wpływa na ich popularność? Jak odpowiednio o nie zadbać? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego już teraz!

  1. Jak wybrać krzesło rattanowe?
  2. Krzesło rattanowe – do ogrodu i do wnętrza.
  3. Dlaczego warto wybrać krzesła z rattanu?
  4. Jak dbać o krzesła rattanowe?

Warto pamiętać, że krzesła rattanowe są produktem naturalnym. Wykonane z rotangu, czyli łodyg palm pnących, są idealnym rozwiązaniem dla osób szukających ekologicznych rozwiązań przy wyborze wyposażenia domowego. Rattan jest również bardzo lekki, dzięki czemu nie stwarza problemów przy przenoszeniu podczas zmiany aranżacji czy też zwykłym transporcie. Dzięki swojej giętkości pozwala się swobodnie kształtować, dzięki czemu możemy otrzymać praktycznie każdy kształt mebla – od klasycznych siedzisk po wymyślne zabudowane huśtawki czy nawet kanapy!

Jak wybrać krzesło rattanowe?

Naturalnym kolorem rotangu jest barwa brązowa, o czym należy pamiętać, chcąc wyposażyć się w pełni naturalne krzesła. Co jednak istotne, istnieje sporo krzeseł rattanowych pokrytych specjalnymi barwnikami, dzięki czemu uzyskać możemy praktycznie każdy wymarzony kolor i dopasować go do naszego wnętrza. W pierwszej kolejności musimy określić ilość potrzebnych nam krzeseł oraz wykonać pomiary, ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Pamiętajmy, że głównym zadaniem tych krzeseł jest zapewnienie wygody, co niejednokrotnie wpływa na wielkość mebla. Mniejsza ilość krzeseł na pewno nie jest złym pomysłem, gdyż zapewni to zdecydowanie większy komfort podczas odpoczynku. Problem jednak występować będzie głównie na mniejszych powierzchniach. Jeśli dysponujemy sporym tarasem czy salonem, możemy puścić wodze fantazji i zamienić nasze krzesło np. w podwieszaną rattanową huśtawkę!

Krzesło rattanowe – do ogrodu i do wnętrza

Jak zostało wspomniane, krzesła rattanowe najczęściej wykorzystywane są na ogrodowych tarasach, przy basenach bądź na działkach. Nie oznacza to jednak, że nie można nimi z powodzeniem wyposażyć wnętrza. Dzięki swojej kolorystyce oraz naturalnemu pochodzeniu stają się idealnym wyborem szczególnie przy stylu klasycznym prowansalskim oraz rustykalnym. Czy to w kuchni, wokół stołu jadalnego, czy w saloniku (w wygodniejszej wersji) przy regale z książkami – rattanowe krzesła sprawdzą się idealnie!

Dlaczego warto wybrać krzesła z rattanu?

Jak już zostało wspomniane, krzesła z rattanu są wyrobami naturalnymi. Uprawa rotangu, dzięki licznym regulacjom prawnym, nie wpływa negatywnie na naturalne lasy Azji południowo-wschodniej, skąd materiał ten się wywodzi. Dodatkowo meble są lekkie oraz dostępne w praktycznie niezliczonych kształtach, kolorach i rodzajach. Dzięki temu krzesła rattanowe możemy dobrać praktycznie do każdego pomieszczenia. Co więcej, dzięki odpowiedniemu dbaniu o te meble, z powodzeniem mogą posłużyć nam przez wiele długich lat.

Jak dbać o krzesła rattanowe?

Jak zostało wspomniane, rattanowe krzesła mogą być zdatne do użytku nawet przez dziesięciolecia. Naturalny produkt nie oznacza jego krótkiej przydatności. Należy jednak mieć świadomość, że żeby meble dotrwały do sędziwego wieku, musimy o nie odpowiednio i regularnie dbać. Pozostawione same sobie, wystawiona na ciągłe działanie warunków atmosferycznych szybko utracą swoje walory wizualne i w końcu zniszczeją. Najważniejsze, żeby pamiętać, że rattan powinno się chować w zadaszonym miejscu razem ze zmieniającą się pogodą. Materiał ten nie lubi mrozu, wody oraz wilgoci. Takie warunki mogą wprowadzić zmiany w krześle, które będą bardzo trudne do odwrócenia. Problem praktycznie znika, jeśli nasze krzesła rattanowe cały rok przebywają razem z nami w domach. Nie oznacza to jednak, że nic nie trzeba z nimi robić, wręcz przeciwnie. Rattan nie lubi również kurzu, dlatego warto w regularnych odstępach czasowych wykonywać niezbędne czynności czyszczące. Najlepszym sposobem jest czyszczenie za pomocą odkurzacza. Chcąc umyć krzesła, należy pamiętać, żeby nie robić tego mokrą ścierką. Musi być z niej odsączona woda, aby pozostała jedynie wilgotna. Warto wyposażyć się w pokrowce na krzesła, gdyż będą one w największym stopniu ochraniały materiał przed zabrudzeniem, a także negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Pokrowce szczególnie wskazane są, jeśli krzesła rattanowe przeznaczone są na tarasy czy balkony.

Dobrym pomysłem jest również konserwacja naszych krzeseł. Dostępnych jest cała gama produktów impregnujących naturalne materiały, które niejednokrotnie są polecane przez samego producenta mebli. Do wyboru mamy liczne impregnaty, woski oraz oleje. Pozytywnie wpłyną one na wizualny obraz krzesła – odświeżą jego wygląd, ale również znacznie zwiększą jego żywotność.