domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Poradniki

Jakie zalety mają balkony francuskie?

Balkony francuskie mają równie dużo zwolenników, co przeciwników. Wciąż przez wielu uznawane są niefunkcjonalne, bo nie dają możliwości odpoczynku na rozstawionych meblach ogrodowych. Nie sposób również rozwiesić na nich prania – wszak posiadają jedynie szybę i zamontowaną tuż za nią barierkę. Czasami zdarza się, że posiadają również niewielkich rozmiarów płytę, na której można umieścić średniej wielkości kwiat doniczkowy. Mimo wielu wątpliwości, balkony francuskie są coraz chętniej wykorzystywane przez architektów. Jakie mają zalety?

Warto zauważyć, że balkony francuskie nie są niczym nowym – pojawiły się już w czasach baroku, a dzisiaj jedynie przeżywają pewnego rodzaju odrodzenie. Ponowne zainteresowanie nimi wśród projektantów ma swoje przyczyny – to bowiem niezwykle funkcjonalne rozwiązania. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie współczesna gęsta zabudowa nie pozwala na zamontowanie standardowej płyty. Balkony francuskie elegancko się prezentują i optycznie wyszczuplają bryłę. Najchętniej wybierany balustrady ze stali nierdzewnej są natomiast trwałe i zapewniają bezpieczeństwo. To wciąż nie wszystkie ich zalety.

Balkony francuskie – zalety

Nie ulega wątpliwości, że balkony francuskie nie powstały, by na nich odpoczywać czy wykorzystywać celem rozłożenia suszarki na pranie. Nie sposób na nich też schować rower czy jakiekolwiek inne przedmioty. Mimo braku istotnej, praktycznej zalety, ich popularność wciąż rośnie. Skąd pomysł, by wykorzystywać balkony francuskie w nowych projektach?

Przede wszystkim okazuje się, że balkony francuskie są tańsze w realizacji. Oczywiste jest, że koszty podczas wykańczania domu mają ogromne znaczenie. Dlatego oszczędność w postaci braku drogiej płyty jest niejednokrotnie naprawdę mile widziana. Choć większość z nas chciałaby posiadać miejsce do wypoczynku, niekiedy musimy iść na pewne kompromisy i wybierać to, co naprawdę jest nam potrzebne. Brak płyty i wzmocnień pozwala oszczędzić dość spore pieniądze.

Balkony francuskie dają dostęp do światła naturalnego. Są znacznie większe niż standardowe okna i nie posiadają typowych dla klasycznych balkonów zadaszeń, które je zacieniają. To więc rozwiązanie, które w najmniejszym stopniu ogranicza dopływ promieni słonecznych do wnętrza domu. Balkony francuskie sprawdzają się zatem doskonale w przypadku długich pomieszczeń, które posiadają okno na krótszej ścianie. Niewątpliwie korzystnie wpłynie to na wysokość rachunków za energię.

Kiedy decydujesz się na balkony francuskie, powinieneś wziąć pod uwagę balustrady ze stali nierdzewnej, które cechuje estetyka i funkcjonalność. Stal nierdzewna jest jednym z najbardziej odpornych na zniszczenia mechaniczne i ciężar materiałów. Co więcej, nie niszczeje na skutek zmiennych warunków pogodowych, jest więc wręcz stworzona do montażu po zewnętrznej stronie elewacji. Warto także zdawać sobie sprawę, że balustrady ze stali nierdzewnej mogą przyjmować przeróżne formy, bo to bardzo plastyczny materiał.

Czy balkony francuskie to dobry wybór?

Balkony francuskie mają szereg nieocenionych zalet, z których warto zdawać sobie sprawę. To rozwiązania odporne na ciężar i korozję. Poprawiają ogólny wygląd domu, w którym spędzisz przecież większość swojego życia – to istotne, by naprawdę ci się podobał. Balkony francuskie wpisują się we współczesne minimalistyczne trendy. Są eleganckie i ponadczasowe – szanse, że kiedyś wyjdą z mody, są naprawdę niewielkie.

Nie ma rozwiązań, które nie miałyby wad. Każdy powinien znaleźć dla siebie to, co mu odpowiada – zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Balkony francuskie są jednak często niedoceniane, a większość negatywnych ocen wynika z braku wiedzy na temat ich zalet. Warto podkreślić, że mogą współistnieć w obrębie jednego budynku ze standardowymi rozwiązaniami, dzięki czemu wewnątrz będzie jeszcze więcej światła naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.