domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

donice
Dom

Jakie donice sprawdzą się w letnim ogrodzie?

Gdy nadejdzie lato i wzrosną temperatury, będziemy chcieli, aby nasza donica do ogrodu doskonale się prezentowała i uwydatniała piękno posadzonych wewnątrz roślin. Środek lata jest szczególnym okresem, w którego trakcie pojemniki muszą naprawdę dobrze się wyróżniać. Jest to także moment, w którym nasze rośliny zaczynają być naprawdę narażone na działanie wysokich temperatur. W tym okresie doskonałym wyborem będą donice ceramiczne ze względu na to, że mają ścianki pozbawione porów. Charakteryzują się wysoką szczelnością, dzięki czemu utrzymują wilgotność gleby o wiele dłużej.

Dzięki ceramicznym donicom możemy przestać obawiać się o to, że zbyt rzadko podlewamy nasze rośliny i pozostawiamy je na wyschnięcie. Donice ceramiczne zatrzymują wodę wraz z minerałami w glebie o wiele dłużej od donic metalowych lub plastikowych, czy też terakotowych. Dlatego właśnie na nie powinniśmy postawić, gdy słońce zacznie grzać. Co więcej, nie zapominajmy również o tym, że ceramiczne materiały o wiele lepiej znoszą wysokie temperatury, ponieważ charakteryzują się odpornością na niekorzystne dla roślin warunki atmosferyczne.

Dokonaj właściwego wyboru

Lato bywa stresujące nie tylko dla samych roślin, ale także dla pojemników, w których je przechowujemy ze względu na to, że nie każdy materiał dobrze radzi sobie z przechowywaniem wody w wysokich temperaturach. Donice ceramiczne powinny być materiałem, który wybierzemy w szczególności, jeśli od czasu do czasu zdarza nam się zapomnieć o podlaniu naszych roślinek. Małe gliniane doniczki szybko się nagrzewają, przez co niezwykle prędko odparowuje z nich woda.

Wybierz odpowiednie rośliny

Donica do ogrodu to nie jedyny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas letnich upałów. Bardzo ważne są również same rośliny, które w niej umieścimy. Nie wszystkie rośliny będą sprawdzały się w dowolnym rodzaju pojemnika. Niektóre rośliny preferują chłód, przez co będą aktywnie pączkowały wiosną, a przejdą w delikatny stan spoczynku podczas lata. Przykładowo kwiatki takie jak stokrotki przechodzą w sen, gdy nadejdą upalnie temperatury, ponieważ wolą przebywać w chłodniejszym otoczeniu.

Pamiętajmy o tym, aby dobrze wykorzystać miejsce w donicy

W trakcie lata chcemy mieć wszystko na już, ponieważ każdy ogrodnik pragnie pochwalić się jak najpiękniejszym ogrodem. Pamiętajmy o tym, aby wykorzystać pełen potencjał donicy i dokładnie wykorzystać jej miejsce, szczelnie podsypując ją ziemią i minerałami w taki sposób, aby wewnątrz donicy nie było żadnych luk. Dzięki temu roślina będzie rozwijała się znacznie szybciej.