domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Poradnik

Jaki wybrać rodzinny stół, przy którym się nie tylko je, ale pracuje i bawi?

Mając dużą rodzinę, należy spodziewać się, że wyposażenie znajdujące się w domu, najczęściej pełni wiele różnych ról. Nie inaczej będzie ze stołem, który oprócz przeznaczenia do spożywania posiłków, może być z powodzeniem wykorzystywany, jako przestrzeń do zabawy dla dzieci, czy też do pracy. Czym więc należy kierować się przy jego wyborze?

Stół dla rodziny – gdzie szukać?

Stół to jeden z ważniejszych mebli w każdym domu czy mieszkaniu. To przy nim najczęściej toczy się życie rodzinne – jada posiłki, urządza rodzinne uroczystości, siedzi się z gośćmi czy bawi się z dziećmi albo pracuje. Może pełnić więc zróżnicowaną rolę, dlatego tak ważne będzie jego odpowiednie dopasowanie. Na szczęście nie brakuje zróżnicowanego wyboru pod tym względem i niejednokrotnie stoły znajdziesz w ofercie sklepów internetowych i z łatwością można do nich też dopasować odpowiednie krzesła. Można więc z powodzeniem przejrzeć, co obecnie jest dostępne na rynku i dopasować dany produkt pod potrzeby swoje i swojej rodziny.

Jak duży powinien być stół rodzinny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wprawdzie w przypadku stołów rodzinnych zazwyczaj ma się na myśli takie o dużych rozmiarach, ale wiele będzie zależało przede wszystkim od dwóch czynników – ilości wolnego miejsca oraz liczby osób, które mają z niego korzystać. Nie zawsze więc duże stoły się sprawdzą, z kolei te mniejsze niekoniecznie pomieszczą wszystkich członków rodziny przy wspólnym obiedzie. Można jednak i w tym przypadku pójść na kompromis, bo na szczęście nie brakuje stołów rozkładanych. Rozmiar to rzecz względna, zależna od ilości użytkowników. Dajmy na to, przy czteroosobowej rodzinie stół powinien mieć długość nie mniejszą niż 110 cm i szerokość minimum 80 cm. Im więcej osób w rodzinie, tym te parametry będą rosnąć.

Stół rozkładany czy nierozkładany?

Tutaj wkraczamy na grunt, który może stanowić ważny wyznacznik odnośnie wyboru odpowiedniego produktu. Jeżeli posiadamy duży salon lub jadalnię, wybór odpowiedniej wielkości stołu z krzesłami nie powinien być problemem. Nieco inaczej wygląda to w przypadku mniejszych przestrzeni, gdzie każdy metr kwadratowy jest istotny. Wówczas najczęściej zaleca się stoły rozkładane, które w miarę możliwości są w stanie powiększyć swoją powierzchnię na określony czas, np. przy rodzinnych posiłkach czy uroczystościach.

Jaki materiał stołu rodzinnego?

W przypadku stołów, które mają być wykorzystywane przez całą rodzinę, w tym nierzadko przez małe dzieci, bardzo ważny będzie materiał, z którego zostanie on wykonany. Produkt taki powinien być dobry jakościowo i wytrzymały oraz łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej byłoby zdecydować się na porządny drewniany stół, a najczęściej i najchętniej wybierane materiały to dąb, jesion czy orzech. Często też wykorzystuje się łączenie różnych materiałów, np. drewno z metalem.

Jaki styl stołu dla rodziny?

Niewątpliwie styl, w jakim będzie wykonany stół, także ma pewne znaczenie. Chodzi tutaj jednak przede wszystkim o to, by pasował on do reszty wyposażenia wnętrza, dzięki czemu będzie stanowił z nim integralną całość. Wybierając więc rodzinny stół do domu, warto zwrócić uwagę na jego kolor, kształt czy konstrukcję, by móc odpowiednio dobrać go pod aranżację pomieszczenia. Na rynku dostępne są zarówno produkty o nowoczesnej stylistyce, jak i te pasujące do wystroju wnętrz bardziej klasycznych.