domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Poradniki

Jak wybrać mieszankę traw?

Piękny trawnik to marzenie niemal każdego właściciela choćby niewielkiego skrawka ziemi koło domu. Osiągnięcie takiego efektu wymaga sporo pracy przy pielęgnacji, ale pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest wybór odpowiedniej mieszanki trawnikowej. Zobaczmy, jak wybrać mieszankę traw.

Przeznaczenie

Pierwsze pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź wybierając mieszankę traw, jest jej przeznaczenie. Chodzi tutaj o to, czy trawa ma być trawą gazonową, po której rzadko kiedy ktoś będzie chodził, czy też będzie to trawa intensywnie użytkowana. Ma to ogromne znaczenie, bo wśród bardzo wielu gatunków traw są trawy mniej i bardziej odporne na użytkowanie. Niewłaściwe dobranie mieszanki do intensywności użytkowania sprawi, że nie uda nam się osiągnąć zamierzonych efektów w postaci pięknego zielonego trawnika wokół domu.

Nasłonecznienie

Drugą bardzo ważną kwestią związaną z wyborem mieszanki trawnikowej jest nasłonecznienie terenu, na którym będzie trawnik. Im więcej słońca będzie na tym terenie, tym bardziej odporna na wysokie temperatury i suszę powinna być mieszanka traw. Wysianie niewłaściwie dobranej mieszanki sprawi, że będziemy musieli bardzo intensywnie podlewać trawnik, aby uniknąć jego przesuszenia, albo pogodzić się z tym, że w lecie zamiast zielonego trawnika mamy wysuszoną, żółtawo-kremową połać.

Intensywność wzrostu

Dla wielu osób duże znaczenie może mieć również intensywność wzrostu. W sklepach mamy do wyboru mieszanki wolnorosnące, które idealnie się sprawdzają u osób, które nie mają czasu, by często kosić swój trawnik. To dobre rozwiązanie dla zabieganych, ale również dla właścicieli domków weekendowych, którzy są w nich od czasu do czasu i nie mogą kosić tak regularnie, jak wymagałby tego trawnik złożony ze zwyczajnych mieszanek.

Wymagania glebowe

Co prawda trawy nie należą do bardzo wymagających roślin pod względem rodzaju gleby, to jednak są gatunki, które źle rosną na glebach bardzo kwaśnych czy gliniastych. Jeśli mamy taką glebę w ogrodzie, to powinnyśmy staranniej dobierać mieszankę traw, ale przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko, by podnieść pH gleby oraz poprawić jej strukturę.

Pochodzenie

Przy wyborze mieszanki traw nie bez znaczenia pozostaje jej pochodzenie. Trawy znanych producentów takie jak np. trawa Barenburg, pochodzą z pewnych źródeł i możemy mieć pewność, co do jakości wysiewanych ziaren. Na opakowaniu znajdziemy dokładny skład mieszanki, a efektem jej wysiania będzie intensywnie zielony trawnik. W mieszankach renomowanych producentów znajdują się tylko najlepsze nasiona, a zatem nie ma ryzyka, że tylko część z nich wzejdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.