domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

jak skutecznie usunąć plamy po kawie i kakao
Domowe porady

Jak skutecznie usunąć plamy po kawie i kakao

Prawie wszyscy uwielbiamy kakao. Jest nie tylko smaczne, ale także zdrowe, ponieważ zawiera wiele związków roślinnych, które są szczególnie korzystne dla naszego serca i mózgu. Zimą można podawać je na ciepło, a latem najlepiej smakuje z zimnym mlekiem. Równie wielu zwolenników ma kawa. Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionego napoju.
Jednak nikt nie lubi borykać się z plamami, które w przypadku kakao i kawy są wyjątkowo uporczywe.

Czy istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się plam z kawy i kakao?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby naczynie wyślizgnęło się z ręki albo spadło ze stołu, a płyn się rozlał.
Plamy po kawie i kakao są wyjątkowo nieestetyczne i trudne do usunięcia.
Jednak istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się uporczywych plam z tekstyliów. Można to zrobić bez użycia drogich odplamiaczy, przy pomocy tanich środków. W takim razie jak skutecznie usunąć plamy po kawie i kakao?

Plamy z kakao – sprawdzone domowe sposoby

Kakao może bardzo mocno przywierać do tkaniny, a plamy, które już wyschły, zwykle nie są łatwe do usunięcia. Wiele osób popełnia błąd, spłukując je gorącą wodą. Kakao zawiera białko, które koaguluje pod wpływem ciepła, czyli także w kontakcie z gorącą wodą. W efekcie plama wnika w materiał i jest trudniejsza do usunięcia.
Należy pamiętać, aby plamy z kakao zawsze spłukiwać zimną lub letnią wodą.
Ważne jest, aby działać jak najszybciej, bo czym starsze są plamy, tym trudniej się ich pozbyć.

Usuwanie świeżych plam z kakao z odzieży

Jeśli plama z kakao jest bardzo świeża i po spłukaniu zimną lub letnią wodą nadal jest widoczna, można użyć mydła żółciowego (galasowego) lub detergentu. Następnie uprać odzież w pralce w możliwie wysokiej temperaturze, przestrzegając zaleceń dotyczących prania na metce.

Usuwanie starych, zaschniętych plam z kakao

Jeśli plama z kakao już wyschła, niestety będzie znacznie trudniejsza do usunięcia. Aby rozmiękczyć uporczywe ślady, należy najpierw namoczyć ubranie lub obrus w gorącym mleku na jakiś czas (najlepiej kilka godzin). Następnie wyprać tkaninę w pralce.

Można także spróbować płynu do naczyń lub mydła żółciowego i zimnej wody zamiast gorącego mleka. Należy pocierać plamę chłonną szmatką i stopniowo usuwać plamę.

Innym sposobem na całkowite usunięcie plamy jest użycie roztworu amoniaku (wodorotlenek amonu lub woda amoniakalna). Preparaty można kupić w aptekach lub większych, dobrze zaopatrzonych supermarketach. Wystarczy wlać kilka kropli amoniaku do małej miski lub miseczki i rozcieńczyć wodą. Aby usunąć plamę wystarczy delikatnie wklepywać mieszankę w plamę. W żadnym wypadku nie należy pocierać, bo plama się powiększy, zamiast zniknąć.

Usuwanie plam po kakao z delikatnych tkanin

W przypadku delikatnej odzieży np. z wełny lub jedwabiu, trzeba zachować wyjątkową ostrożność. W związku z tym odpadają inwazyjne środki, ale świetnie się sprawdzi mieszanka zimnej wody i żółtka z odrobiną gliceryny. Taką miksturę nakłada się na plamę za pomocą pędzla do ciasta lub szmatki. Po upływie godziny tkaninę należy wypłukać i plama powinna zniknąć.

Domowe sposoby na plamy z kawy – woda mineralna

W przypadku plam z kawy skutecznym środkiem jest gazowana woda mineralna. Wystarczy namoczyć dotknięty obszar wodą i spłukać. Jeśli jest to biała kawa, można dodać do wody niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub mydła, aby usunąć również pozostałości tłuszczu. Następnie należy wyprać ubranie w pralce, ale w najwyższej możliwej temperaturze (przestrzegając zaleceń dotyczących prania na metce).
Woda mineralna pomaga również w usuwaniu plam po kawie z dywanów.

Proszek do pieczenia i soda oczyszczona

Proszek do pieczenia i soda oczyszczona to wypróbowane i przetestowane domowe środki, nie tylko do usuwania plam. Są bardzo wszechstronne i znacznie tańsze niż odplamiacze z supermarketu. Poza tym na ogół znajdują w każdym gospodarstwie domowym.
Aby pozbyć się kawowej plamy, należy ją posypać odrobiną proszku do pieczenia lub sody. Następnie polać letnią wodą i odczekać kilka minut.
Proszek do pieczenia i soda oczyszczona wchodzą w reakcję z wodą. Powstaje dwutlenek węgla, który pomaga usunąć kawę. Potem trzeba odzież wyprać w pralce. Proszek i soda mają działanie wybielające, dlatego używa się ich tylko do białych lub bardzo jasnych tekstyliów.

Mydło galasowe na zaschnięte plamy z kawy

W przypadku plam z kawy również najlepiej je usuwać, gdy są jeszcze świeże. Jednak są też wypróbowane i przetestowane domowe sposoby na zaschnięte plamy z kawy. Szczególnie skuteczne jest mydło żółciowe.
Należy dokładnie rozprowadzić mydło na plamie i pozostawić na 15 minut. Następnie spłukać letnią wodą i wyprać. Jeśli plama nie zniknie całkowicie, można powtórzyć zabieg lub posypać plamę solą i zostawić na noc, a następnego dnia wyprać odzież.