domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

Dom

Drewno – ekologiczny materiał w projektowaniu wnętrz

Drewno to jeden z podstawowych materiałów używanych w budownictwie oraz wykończeniówce wnętrzarskiej. Przez pewien czas jego naturalne piękno zakrywane było różnego rodzaju farbami i tworzywami sztucznymi, które lepiej pasowały do święcących triumfy nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji wnętrz. Obecnie, wraz ze wzrostem popularności stylu skandynawskiego i rustykalnego, drewno znowu wraca do łask, tym razem w swojej pierwotnej formie. Gdzie najlepiej zastosować drewno w domu?

Drewno w domu

Pierwsze, co przychodzi do głowy po usłyszeniu pytania o możliwości wykorzystania drewna w projektowaniu wnętrz to oczywiście różnego rodzaju panele podłogowe, które – układane w rozmaity sposób – mogą zostać wykorzystane nawet w projektach kuchni lub łazienek (pod warunkiem, że wcześniej zostaną odpowiednio zaimpregnowane). Drewno można wykorzystać również na ścianach, obecnie wyjątkowo modne są duże płyty, z których układa się dowolnych rozmiarów kompozycje, którymi często wykłada się różnego rodzaju wnęki. Poza tym, wraz z modą na DIY pojawił się silny trend wyposażania wnętrz własnoręcznie zrobionymi meblami takimi, jak półki zrobione ze skrzynek po owocach, palety służące za łóżka lub siedziska, bale drewna pełniące funkcje stolików czy skrzynie. Odpowiednio obrobione drewniane meble pasują szczególnie do wnętrz w stylu rustykalnym, które świetnie uzupełnią także drewniane kolumny oraz balustrady.

Drewniane dekoracje

Jeśli uważamy, że duże drewniane elementy same w sobie nie pasują do ogólnej wizji urządzania naszych wnętrz, warto zdecydować się na dekoracje wykonane z ekologicznego i niezwykle funkcjonalnego materiału, który znajdzie zastosowanie w niemalże każdym pomieszczeniu. Warto wśród nich wymienić zegary, gazetniki, osłonki na donice, podpórki na książki, figurki i rzeźby, elementy wystroju okien, drzwi i parapetów czy różnego rodzaju stojaki, klamki i uchwyty. Drewno sprawdzi się również jako element przedmiotów wykonanych z metali i tworzyw sztucznych takich lampy czy lustra. W tej kwestii możliwości wykorzystania drewna są ograniczone jedynie naszą wyobraźnią.

Drewno – naturalnie!

Drewno jest często wykorzystywane jako jeden z surowców tworzących meble, które jest często zakrywane przez liczne warstwy farb i laminatów. W meblowaniu wnętrz warto jednak wykorzystać drewno w taki sposób, by uwydatnić jego naturalne piękno, a więc różnorodną kolorystkę oraz nieregularne kształty i fakturę. Meble, w których wyraźnie widać sęki robią prawdziwą furorę, bez względu na to, czy wykorzystujemy w pomieszczeniu jeden rodzaj drewna czy kilka, bowiem różnorodność tego materiału może przyprawiać o zawrót głowy.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze wnętrza będą spójne i ponadczasowo udekorowane drewnianymi elementami, warto skorzystać z usług doświadczonego architekta wnętrz, która pomoże odpowiednio rozplanować dostępną przestrzeń i dobrać wszystkie elementy jej wyposażenia.

Sprawdź ofertę architektów w Łodzi na RynekPierwotny.pl