Odpowiednia duża działka daje wiele różnych możliwości. Wybór między budową domu parterowego lub piętrowego należy do największych dylematów inwestorów. Podjęcie konkretnej decyzji pociąga za sobą różne konsekwencje, dotyczące m.in. kosztów budowy. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia podpiwniczenia obiektu.
Dom parterowy
Domy parterowe posiadają wiele zalet. Ich budowa jest mniej skomplikowana, niż obiektów parterowych. Wynika to z braku dodatkowych podłóg i stropów, co z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. Dom parterowy to rozwiązanie idealne dla seniorów. Poszczególne pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, ułatwiając osobom starszym poruszanie się. Pojedyncza kondygnacja zapewnia też łatwiejszą aranżację wnętrz. W domach parterowych nie występują kłopotliwe skosy, a poszczególne pomieszczenia mają taką samą wysokość. W rezultacie dobór mebli i wyposażenia jest znacznie prostszy. Taka konstrukcja niweluje tez konieczność wkomponowywania we wnętrza schodów. Projekty domów parterowych pozwalają na łatwe włączenie dodatkowych wyjść i przeszkleń, dzięki czemu nawet nieduże pomieszczenia mogą nabrać przestrzenności.
Dom piętrowy
Piętrowe domy to przede wszystkim budynki dwukondygnacyjne. Do ich zalet należy fakt, że zajmują mniejszą powierzchnię działki od obiektów parterowych. Nie wymagają przy tym symetrycznej parceli, przez co mogą być wznoszone na powierzchniach o różnych rozmiarach i kształtach. W przypadku większej działki istnieje też możliwość uzyskania ogrodu o dużej powierzchni. W domu piętrowym z powodzeniem mieszkać mogą rodziny wielopokoleniowe. Z uwagi na większą ilość stropów, takie budynki są bardzo trwałe i stabilne. Nie bez znaczenia pozostaje ich energooszczędność, osiągana za sprawą dobrego stosunku kubatury do powierzchni ścian. Dodatkową zaletą jest niemała swoboda aranżacji pięter. Budowa domu piętrowego jest niestety bardziej skomplikowana, niż w przypadku obiektu parterowego. Wymaga bowiem wykonania dodatkowych stropów i podłóg, a także schodów. Budynki tego typu nie są też wolne od konieczności spełnienia warunków zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni.
Porównanie kosztów
W budynkach parterowych droższe są z reguły elementy takie, jak np. fundamenty oraz dach. Wynika to z większej powierzchni zabudowy. Samo wykonanie fundamentów może wymagać zastosowania o nawet 20 proc. więcej materiału. Kwestią nie bez znaczenia pozostaje rozczłonkowanie bryły obiektu jednokondygnacyjnego. Zapewnienie dostępu do światła w poszczególnych pomieszczeniach wymaga zachowania odpowiedniego kształtu budynku. Dodatkowe koszty pochłaniają ścianki działowe i nośne, a także narożniki. W domach parterowych tańsze jest natomiast wykonanie stropu. Nie trzeba stosować rozwiązań utrzymujących kolejne kondygnacje. Nie ma tym samym konieczności wykonania stropu wylewanego lub gęstożebrowego. Podczas budowy nie trzeba ustawiać wysokich rusztowań. W przypadku domów parterowych trzeba natomiast wziąć pod uwagę wydatki związane z więźbą dachową i pokryciem. Nie bez znaczenia pozostaje wymóg wykonania wykopu i większych fundamentów.
Kalkulator kosztów budowy domu
Koszty całej inwestycji znacząco podnosi wykonanie podpiwniczenia. Budowa takiego domu jest droższa głównie z uwagi na roboty związane ze ścianami piwnicznymi. Konieczne jest wykonanie dodatkowych wykopów oraz zapewnienie solidnej izolacji przeciwwilgociowej, nierzadko z uwzględnieniem wzmocnionej termoizolacji. Należy do tego dodać prace związane ze stabilizacją gruntu wokół domu czy wykonaniem stropu i schodów między parterem a piwnicą. Sposobem na obniżenie kosztów budowy może być skorzystanie z narzędzia dostępnego na stronie New-House: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Uniwersalny kalkulator budowy domu pozwala na lepsze rozeznanie się cenach. Do oszacowania wydatków wykorzystywane są różne parametry. Obliczający koszt budowy domu kalkulator sprzyja oszczędności. Umożliwia bowiem lepsze dostosowanie projektu do parametrów działki, ułatwiając wybór między domem parterowym i piętrowym.