Dom
Tutaj jesteś

Dom energooszczędny – jak go zbudować?

25 lutego 2020 Dom

Nowe domy muszą być już energooszczędne, a w kolejnych latach wymagania co do ich parametrów zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. Warto zatem wiedzieć, jak zbudować taki dom.

Nowoczesne budownictwo jest energooszczędne. Dom postawiony zgodnie z wymaganiami energooszczędności zużywa nawet 4 razy mniej energii niż zwykły budynek.

Energooszczędność a prawo budowlane

Zacznijmy od kwestii związanych z obowiązującym w Polsce prawem w kontekście domów energooszczędnych. W tym zakresie nastąpiło kilka modyfikacji w ostatnich latach. Od początku 2017 roku obowiązują zmiany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Transformacja przepisów wynika z konieczności wprowadzenia na gruncie prawa polskiego unijnej dyrektywy 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. Sprawdźmy zatem, co się zmieniło.

Wraz z wprowadzeniem zmian w prawie, inwestorzy powinni pamiętać, że przegrody domu i jego instalacje muszą być tak projektowane i wykonywane, żeby spełnić nowe standardy izolacyjności cieplnej budynków. Zmienił się współczynnik EP (zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną ), który dla domów jednorodzinnych wynosi obecnie 95 kWh/(m2rok), a od 2021 roku będzie wynosił 70 kWh/(m2rok). Zmianie uległ także współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie jego wartość to 0,23 W/m2K, a od 2021 roku – 0,20 W/m2K. Każdy dom energooszczędny musi spełnić te wymagania.  

Dom energooszczędny – wybór materiałów

Kluczowe znaczenie dla budowy domu energooszczędnego ma wybór materiałów i sposobu konstrukcji ścian. Aby osiągnąć pożądany skutek, stosowane są różne technologie budowlane. Niektórzy inwestorzy decydują się na wznoszenie ścian trójwarstwowych, aby zapewnić dużą wytrzymałość, szczelność i izolacyjność termiczną. Inni wybierają ściany dwuwarstwowe składające się z warstwy nośnej i izolacyjnej (np. wełna mineralna).

Powyższe rozwiązania są dość kosztowne. Tymczasem można ograniczyć wydatki i jednocześnie spełnić wymagania odnośnie do energooszczędności. Okazuje się bowiem, że dom energooszczędny może mieć także ściany jednowarstwowe -pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni materiał konstrukcyjny. Najlepsze rozwiązanie w tym przypadku to beton komórkowy. Charakteryzuje się on wysoką izolacyjnością cieplną, a ściany zapewniają odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Do tego zachowane są optymalne warunki wilgotnościowe, ściany są odporne na grzyb i pleśń, a sam beton komórkowy jest odporny na ogień.

Dom energooszczędny jest nie tylko ekologiczny, ale pozwala również ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Warto zatem już teraz inwestować w tego rodzaju budynki. 

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?