Dom
Tutaj jesteś

Biurko dla dziecka – wybieramy odpowiednie

19 maja 2020 Dom

Biurko to jeden z najważniejszych mebli, jakie powinny znaleźć się w pokoju najmłodszych domowników. Przy tym meblu dziecko będzie odrabiało zadania domowe, czytało lektury, a może także kontynuowało naukę zdalną. Każdego dnia dziecko będzie siedziało przy biurku kilka godzin, w związku z tym dla jego dobra, komfortu i zdrowia należy wybrać odpowiedni mebel. Jak wybrać najlepsze biurko dla dziecka rozpoczynającego lub kontynuującego naukę?

Wymiary biurka dla dziecka – jaka dopasować wysokość biurka

Wybór odpowiedniego biurka nie jest łatwy. Problemem mogą być warunki mieszkaniowe w pokoju czy brak odpowiedniego wariantu. Do tego dochodzi też coraz bardziej aktywne własne zdanie naszej pociechy, które ma swoje wyobrażenie na ten mebel. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru, jest wysokość biurka dla dziecka.

Dlaczego jest to takie ważne? Wysokość biurka w pewien sposób wymaga na dziecku określoną pozycję, w jakiej będzie ono siedziało. Jeśli wysokość nie będzie odpowiednia, pozycja także okaże się nienaturalna i mocno obciążająca układ kostny. Należy pamiętać, że kilkuletnie dzieci dopiero wkraczają w wiek dorastania i ich ciało cały czas się rozwija. Jeśli będą spędzać sporo czasu w nieodpowiedniej pozycji może to mieć zgubny wpływ na ich rozwój. Będzie prowadziło do wad postawy albo jeszcze poważniejszych kłopotów z kręgosłupem.

Biurka szkolne dla dzieci powinny być więc dopasowane do wzrostu dziecka. Część wysokości będziemy w stanie regulować też za pomocą zmiany wysokości krzesła. W ten sposób nie będzie konieczna częsta wymiana tego mebla. W internecie i dobrych sklepach meblowych można znaleźć tabele i instrukcje, które zestawiają wysokość biurka a wzrost dziecka. Można też samemu dopasować biurko, korzystając z prostego sposobu.

Biurko dla pierwszoklasisty powinno mieć blat na takiej wysokości, żeby podczas pisania czy pracy przy komputerze mogło swobodnie położyć ręce na blacie. Między ramieniem dziecka a jego przedramieniem powinien być kąt prosty. W ten sposób biurko dla ucznia nie wymusi na nim pozycji zgiętej czy przygarbionej. Standardowe biurka dla osób dorosłych mają blat umieszczony około 70 centymetrów nad podłogą. Tymczasem wysokość biurka dla dzieci powinna być nieco niższa i nie przekraczać 66 centymetrów. 

Co powinno posiadać biurko dla pierwszoklasisty?

Jeśli wybrane biurko ma już odpowiednią wysokość i nie będzie niekorzystnie wpływało na postawę dziecka, warto zastanowić się nad elementami wyposażenia. Zazwyczaj w ten mebel będzie służył głównie do czytania i pisania, w związku z tym potrzebne będą półki, w których uczeń będzie mógł schować podręczniki i zeszyty. Świetnym rozwiązaniem będzie, jeśli półeczki znajdą się w obrębie blatu, co pozwala wygodnie wymieniać potrzebne pomoce naukowe.

Nie należy inwestować w biurko bardzo masywne z ogromną ilością półek i szafek. Zbyt duża ilość nie tylko nie będzie funkcjonalna, ale także może sprawić, że mebel praktycznie będzie nie do przestawienie. Każdy rodzic wie, jak często pojawiają się w młodych głowach pomysły, które wymagają natychmiastowej realizacji. Jeśli dotyczą przemeblowania własnego pokoju, lepiej mieć wówczas do dyspozycji niezbyt ciężki mebel.

Optymalnym rozwiązaniem będzie kilka półek. Mogą być umieszczone pod blatem lub jako pionowa kolumna w obrębie nogi od biurka. Dodatkowo w obrębie tego mebla można powiesić półkę na ścianie lub zainwestować w wysoką szafę stojącą typu słupek. Takie dodatki nie zajmą wiele miejsca, a pozwolą na przechowanie wszystkich przedmiotów w jednym miejscu. Dodatkowo pozostanie większa przestrzeń na blacie.

Jak wybrać idealne biurko dla ucznia? Dobrze oszacuj potrzebną szerokość blatu

Skoro optymalna wysokość biurka i ilość półek są już dobrane, pora na wielkość blatu. Od tego elementu zależy nie tylko wygoda pracy małego ucznia, ale także jego postawa. Jeśli nasza pociecha będzie miała niewiele miejsca, będzie siedzieć niewygodnie i pisać na krawędzi blatu. Większa przestrzeń biurka może być trudniejsza do ustawienia w pokoju, ale da większy komfort.

Nie tylko książki i zeszyty znajdą miejsce na stoliku. Na biurku często też znajduje się miejsce dla komputera. W takim razie, jakie biurko dla dziecka wybrać, żeby móc na nim ustawić monitor komputera? Z pewnością wówczas blat powinien być nieco większy. Mona przed zakupem biurka dokonać pomiarów i orientacyjnych obliczeń ile miejsca zajmuje monitor. Jeszcze więcej miejsca będzie potrzeba, jeśli zdecydujemy się na laptop. Wymiary tego urządzenia pozwalają na przenoszenie go w dowolne miejsce, jednak często podczas pracy zajmuje on więcej przestrzeni, niż monitor i oddzielna klawiatura. 

Jak widać, wymiary biurka dla dziecka zależą od wielu czynników. Często dochodzą do tego jeszcze sprawy, o których tutaj nie wspomniano. W związku z tym podczas wyboru mebla nie zawsze trzeba kierować się modą i wyglądem. Biurko to mebel wybierany indywidualnie do potrzeb małego ucznia i będące jego miejscem pracy. Warto więc pamiętać, że dobry mebel może poprawić wydajność pracy naszego dziecka.

Stal-Gate

Redakcja domowepiekno.pl

Nasi redaktorzy na portalu Domowe Piękno to zespół ekspertów z pasją do domowego porządku i aranżacji wnętrz. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie domu i sprzątania, co pozwala nam dostarczać praktyczne i pomocne treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?