Urządzenie mieszkania to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy każdy z domowników ma nieco inne wyobrażenia o tym jak powinno ono wyglądać. W poniższym tekście skupimy się na tym, jak urządzić pokój nastolatka, aby z jednej strony był on funkcjonalny, a z drugiej pozostał oazą dla dziecka. Czy meble młodzieżowe różnią się od tych bardziej klasycznych? Sprawdźmy.
Co składa się na meble dla nastolatków?
Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Dlatego planując zakup nowych mebli, np. po przeprowadzce do nowego mieszkania warto zastanowić się i spytać się naszego nastolatka jak widziałby swój nowy pokój. Szybko okaże się, że zakup mebli wykracza poza zakup łóżka i biurka. Nastolatek, a szczególnie nastolatka przywiązuje z reguły dużą uwagę do tego, co na siebie wkłada. Dlatego pojemna szafa to konieczność, aby odzież nie leżała w każdym możliwym miejscu. Pokój nastolatka to miejsce wielofunkcyjne. To tutaj śpi, uczy się, gra na komputerze lub konsoli, czyta książki itd. Jednym słowem spędza mnóstwo czasu. To z kolei wiąże się z posiadaniem mnóstwa większych lub mniejszych przedmiotów, które znajdują się w pokoju. Warto zadbać, aby miały one swoje miejsce. Dlatego oprócz wspomnianej już szafy, podstawowe meble dla nastolatków dobrze jest poszerzyć o różnego rodzaju regały, półki, które pomogą utrzymać w pokoju porządek.
Czym meble młodzieżowe różnią się od tych tradycyjnych?
Prawda jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków mieszkania nie rozpieszczają swoim metrażem. Dlatego tak ważne jest, aby każdy metr powierzchni wykorzystać z głową. Wybierając meble młodzieżowe, możemy spokojnie zrezygnować z mebli o tzw. klasycznym stylu i postawić na nowoczesność, choć nam dorosłym może ona nie do końca pasować. Realia są takie, że kolorystyka, materiały, kształty mebli odbiegają nieco od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, my rodzice. Żółty, pomarańczowy, czarny. Do tego kształt biurka dalekie od zwykłego prostokąta. Nowoczesne meble młodzieżowe to zupełnie osobna kategoria i należy być tego świadomym. To na co należy zwrócić uwagę pod ich zakup to funkcjonalność. Co z tego, że biurko będzie miało futurystyczny kształt, skoro będzie miało minimalną przestrzeń do nauki. A skoro o nim mowa. Do biurka absolutnie niezbędne jest wygodne, ergonomiczne krzesło, które zadba o kręgosłup naszego nastolatka.
Gdzie kupować meble do pokoju młodzieżowego?
Tu rozwiązanie mamy dwa. Pierwsze to producenci mebli tworzonych z myślą o potrzebach nastolatków.
Oprócz atrakcyjnego wyglądu odznaczają się wysoką jakością wykonania. Ich zaletą jest też szeroki wybór spośród kilku różnych zestawów, które można ze sobą łączyć na różne sposoby. Opcja numer dwa to kompletowanie mebli na własną rękę, wyszukując ofert w atrakcyjnych cenach np. w internecie. To proces dłuższy, ale nie wymaga wydania od razu większej kwoty na urządzenie całego pokoju. Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy planujemy remont lub chociażby odmalowanie pokoju nastolatka. Nowy kolor ścian, sufitu, to doskonała okazja do tego, aby w pokoju pojawiły się nowe meble. Dobrym pomysłem może być np. całkiem nowe biurko, które posłuży nie tylko do odrabiania lekcji, ale sprawdzi się wśród tzw. gamerów, czyli miłośników spędzania długich przed ekranem komputera.
Dobrze dobrane meble dla nastolatków pozwolą również na urządzenie pokoju, który dzieli dwójka dzieci.
Piętrowe łóżko, osobne biurka, do tego pojemna szafa i liczne półki powinny rozwiązać problem braku miejsca.
Mając do dyspozycji małą przestrzeń, należy dwa razy zastanowić się, czy aby dany mebel będzie w tym miejscu optymalny?