Gres matowy składa się z minerałów i skał, które są prasowane oraz wypalane. Jest on mało nasiąkliwy, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne i ma właściwości mrozoodporne.
Zastosowanie gresu matowego
Gres ze względu na swoje właściwości stosowany może być wewnątrz i na zewnątrz budynków. Powierzchniami gdzie można stosować gres są:
– podłogi, schody oraz ściany,
– obudowy kominków,
– miejsca często eksploatowane.
Gres matowy stosowany może być we wnętrzach w każdym stylu.
Układanie gresu
Przed układaniem gresu należy przygotować podłoże poprzez jego wyczyszczenie oraz odkurzenie. Za pomocą masy szpachlowej należy uzupełnić i zakleić dziury oraz usunąć wszelkie nierówności. Jeśli płytki będą położone w wilgotnym miejscu należy zabezpieczyć podłoże folią w płynie.
Kolejnym krokiem jest układanie płytek w miejscu najbardziej widocznym, gdzie kładzie się całe płytki. W miejscach mniej widocznych układa się płytki, które trzeba dociąć.
Następnym etapem jest wyznaczenie kątownikiem prostej linii, która pozwoli położyć gres równo. Klej należy rozprowadzić szpachelką po podłożu i wyrównać za pomocą pacy zębatej, a następnie przyłożyć płytkę gresową lekko ją dociskając. Między płytkami należy zostawić miejsce na fugę.
Ostatnim etapem prac jest fugowanie, które wykonuje się po wyschnięciu kleju. Przed nałożeniem fugi należy oczyścić spoiny między płytkami. Po wyschnięciu fug należy je dokładnie wyczyścić łącznie z płytkami.
Jak dbać o gres matowy?
Gres matowy wymaga bardzo częstego mycia, ponieważ na jego chropowatej powierzchni zobaczyć można każde powstałe zabrudzenie.
Po umyciu podłogi gresowej należy zaczekać aż całkowicie ona wyschnie i dopiero wtedy można po niej chodzić.
Jak czyścić gres matowy w pomieszczeniach?
Gres matowy czyścić można domowymi sposobami, którymi są:
* sok z cytryny – stosowany jest do usuwania kamienia, nalotu z mydła oraz rozjaśniania fug. Sok z cytryny nanieść należy na płytki oraz fugi i pozostawić na kilkanaście minut. Następnym krokiem jest usunięcie soku i przemycie płytek czystą wodą,
* ocet – należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i dodać sodę oczyszczoną. Mieszanina ta usunie trudne zabrudzenia i zabije bakterie,
* proszek do pieczenia – idealnie nadaje się do usunięcia tłustych plam i osadu. Na nawilżoną płytkę nasypać należy proszek i pozostawić go na 30 minut. Po upłynięciu tego czasu płytki należy przemyć wodą.
Do czyszczenia gresu użyć można specjalistycznych środków, które są przeznaczone do tego celu. Środki takie zakupić można w sklepach z chemią lub w supermarketach. Należy pamiętać aby nie pomylić środków czyszczących do gresu matowego ze środkami do gresu szkliwionego lub polerowanego.
Preparat do mycia gresu matowego nie może się zbyt mocno pienić. Na mocno zanieczyszczony gres można użyć większej ilości preparatu. Jeśli plamy nie chcą zejść preparat można nanieść na nie na kilka minut i spłukać wodą.
Najważniejsze przed myciem gresu jest usunięcie z jego powierzchni kurzu, który podczas czyszczenia będzie rozprowadzony po całej powierzchni i spowoduje pojawienie się smug na gresie.
Czyszczenie fug płytek gresowych
Fugi są miejscem gdzie powstają wykwity oraz zabrudzenia. Usunąć można je przy użyciu profesjonalnych środków chemicznych lub za pomocą octu, sody oczyszczonej i soku z cytryny.
Do czyszczenia fug użyć można miękkiej lub półtwardej szczoteczki, np. do zębów. Użycie szczotki z twardym włosiem może porysować płytki i uszkodzić fugi. Skuteczna do mycia fug jest gąbka do mycia naczyń oraz ściereczka bawełniana.
Czyste fugi ochronią płytki przed bakteriami oraz nadadzą im ładny wygląd.
Czyszczenie płytek gresowych na tarasie?
Do czyszczenia płytek na tarasie użyć można sposobów takich jak wewnątrz budynku. Można też połączyć wodę z płynem do mycia szyb lub naczyń i przemyć dokładnie gres.
Praktycznym rozwiązaniem do mycia gresu jest myjka ciśnieniowa, która łatwo i szybko pomoże usunąć brud.
Impregnacja gresu matowego
Płytki gresowe już podczas produkcji zostają zaimpregnowane, co powoduje ich wstępne zabezpieczenie przed wnikaniem brudu w ich strukturę. Dzięki zaimpregnowaniu płytek podczas produkcji płytki są bezpieczne na etapie ich kładzenia.
Wstępna impregnacja na etapie produkcji wystarczy aby ochronić płytki przed wnikaniem brudu.
Płytki gresowe matowe można zaimpregnować jednak by uchronić je przed zarysowaniami. Warstwa impregnatu ochroni płytkę przed wycieraniem się.
Płytki z gresu, które montowane są na zewnątrz narażone są na działanie opadów deszczu oraz mróz. W takim wypadku należy je zaimpregnować. Płytki bez impregnacji latem poprzez oddziaływanie deszczu mogą ulegać odklejaniu się od podłoża, a zimą, jesienią i wiosną mogą spowodować pękanie płytek oraz kruszenie się spoiny.