Światło świecy to coś, co lubią nie tylko kobiety. Zapalenie wieczorem świeczki wprowadza bowiem wyjątkowo romantyczny nastrój, a dodatkowo niesamowicie relaksuje. Co jednak zrobić, gdy wosk niespodziewanie wyleje się na obrus, dywan, ścianę czy ubranie? Jak pozbyć się tłustych plam, które po nim zostają? Nie jest to wbrew pozorom trudne.

Nie usuwaj wosku od razu

Jeśli wosk wyleje się na tkaninę czy dzianinę, dajmy mu przede wszystkim zastygnąć. Gdy nabierze on już konsystencji stałej, wtedy zdrapujemy go z materiału. Następny krok wymaga użycia żelazka rozgrzanego do maksymalnego poziomu i ręcznika papierowego, bawełnianej ściereczki lub kartki papieru. Bezpośrednio na plamę pozostałą po wosku kładziemy ręcznik, po czym zaczynamy go prasować. Po chwili przesuwamy ręcznik tak, by na plamie znalazło się nieużywane wcześniej jego miejsce. Prasujemy do czasu, aż cała plama z dywanu czy spodni wsiąknie w ręcznik.

Czego użyć do usunięcia plam?

Gdy rozlany wosk był woskiem farbowanym, wtedy nawet po jego wyprasowaniu na materiale może pozostać niewielka, kolorowa plama. Aby ją usunąć, należy najpierw mocno przetrzeć ją szarym mydłem, a dopiero później przeprać tradycyjnym sposobem. Niektórzy radzą też, by zalane woskiem ubranie włożyć do woreczka, po czym zostawić je na noc w zamrażalniku. Jest to jednak metoda mniej skuteczna od tej wymagającej użycia żelazka.

Gdy wosk wyląduje na stole, płaskim świeczniku czy innej powierzchni nie mającej tendencji do wchłaniania tłuszczu, wtedy w chwilę po rozlaniu się okładamy go woreczkiem z kostkami lodu. Trzymamy torebkę na plamie przez około trzy-cztery. Dzięki temu podważony wosk bardzo łatwo odejdzie od powierzchni, zupełnie usuwając potrzebę skrobania jej.

Największy problem pojawia się wtedy, gdy wosk znajdzie się na ścianie. Tu zazwyczaj nie do końca pomaga ani prasowanie, ani okładanie kostkami lodu. Jedyne skuteczne wyjście to zdrapanie zastygłego wosku, zeskrobanie wierzchniej warstwy farby, zagruntowanie zaplamionego miejsca i pomalowanie go farbą na nowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here