Nie musisz robić remontu w swoim domu by nabawić się plamy z farby. Wystarczy, że idąc ulicą oprzesz się o świeżo pomalowaną ścianę, ławkę czy poręcz. Co zrobić, gdy tak się stanie? Jak skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie usunąć z materiałów ślady po farbach? Mamy kilka prostych i skutecznych sposobów jak usunąć plamy z farby. Przeczytasz o nich poniżej.

Czyścimy na mokro – podstawowa zasada

Bez względu na rodzaj farby – zawsze najłatwiej będzie, jeśli będziemy plamę czyścili od razu po tym, gdy ona powstanie. Po wsiąknięciu farby w materiał będzie to zdecydowanie trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe. Wyjątkiem są tylko farby akrylowe, którym najpierw pozwalamy wyschnąć, a dopiero później pierzemy z odplamiaczem, przy cięższych plamach używając także spirytusu.

Plamy z farb olejnych

Farby olejne zejdą z materiału niestety tylko przy użyciu benzyny. Obficie polewamy nią tkaninę, po czym pierzemy w wybielaczu / odplamiaczu. Niestety, często dochodzi tu do wybarwienia materiału. W przypadku farb pastelowych sprawa ma się najłatwiej. Tu prawie zawsze wystarczy zwykły odplamiacz, ewentualnie lekki roztwór alkoholu. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here