domowepiekno.pl

domowepiekno.pl – dom, porządki i porady

domowa biblioteczka
Poradniki

Jak stworzyć domową biblioteczkę?

Chociaż czytelnictwo staje się coraz mniej popularne, wciąż istnieją fani takiej rozrywki. Chętnie kupujemy i czytamy książki różnych autorów i gatunków. Nasze księgarniane zdobycze trzeba jednak jakoś przechowywać. Jak stworzyć domową biblioteczkę? Jakie regały warto wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Regały otwarte i zamknięte

Przede wszystkim należy wybrać pomiędzy regałami otwartymi i zamkniętymi. Z pewnością obie wersje mają wiele zalet, ale również pewne wady. Regały zamknięte są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ponieważ książki nie kurzą się tak szybko. Nie da się jednak ukryć, że na regałach otwartych książki są lepiej widoczne i wyeksponowane. To nie tylko lepiej wygląda, ale jednocześnie mamy świadomość tego, co mamy, a czego nie. Książki można wówczas posegregować tematami, gatunkami i autorami, dzięki czemu łatwiej się rozeznać nawet w bardzo rozbudowanym i złożonym księgozbiorze.

Mniejsze i większe modele

Nie każda domowa przestrzeń pozwala na postawienie ogromnego regału od podłogi po sufit. Czasem musimy zdecydować się na rozwiązania, które sprawdzą się również w małej, a czasem wręcz mikroskopijnej przestrzeni. W sklepach meblarskich oraz w sklepach z artykułami designerskimi można znaleźć oryginalne półki, które powiesimy na ścianach. Dostępne są również takie, które mogą stanowić rodzaj ścianki albo przedzielenia poszczególnych stref mieszkalnych. Niektóre modele można też nieregularnie ułożyć na ścianie, dzięki czemu będą stanowiły dodatkową ozdobę wnętrza. Oczywiście mniejsze regały są nieco łatwiejsze w montażu.

Regały klasyczne i designerskie

Regały kojarzą się nam najczęściej z prostymi półkami, ułożonymi w układzie prostopadłym i równoległym. Warto jednak wiedzieć, że domowa biblioteczka wcale nie musi w ten sposób wyglądać. W sklepach znajdziemy designerskie regały o różnorodnych kształtach. Dostępne są na przykład takie, w formie drabinki, trójkąta, nieregularnie poprzedzielane albo o różnych szerokościach i długościach półek. Wybierając taki regał nie tylko znajdziemy praktyczne miejsce do przechowywania książek, ale jednocześnie zyskamy doskonałą ozdobę do salonu, biura, sypialni albo innego pomieszczenia.

Gdzie kupić odpowiedni regał?

Regały na książki dostępne są w każdym sklepie z meblami. Jeżeli szukamy jednak czegoś naprawdę oryginalnego, warto poszukać dalej, niż w popularnych sieciówkach. Sprzedaż mebli mocno przeniosła się dzisiaj do internetu. Wiele sklepów oferuje przy tym bardzo atrakcyjne wzornictwo i styl mebli.