Prasowanie rożnego rodzaju trudnych z pozoru tkanin nie musi być zmorą współczesnych pań domu. wystarczy znać kilka zasad i trików, aby je sobie ułatwić i uczynić czymś zupełnie normalnym. A najważniejsze, żeby zacząć już na etapie prania i suszenia.

Sposoby na łatwiejsze prasowanie

Aby tkaniny nie przywierały później do żelazka, do ostatniego płukania warto dodać garść soli. Rzeczy trudne do prasowania warto też płukać w dobrej jakości płynie do płukania tkanin lub w krochmalu. Nie powinno się też suszyć rzeczy do końca. Ciekawa metoda dotyczy prasowania takich tkanin jak len czy bawełna. Przed prasowaniem najlepiej je zwilżyć wodą, włożyć do foliowego worka i schować na minimum kwadrans do lodówki, aby wilgoć wniknęła wgłąb tkaniny. Wówczas w czasie prasowania nawet najbardziej trudne zagniecenia ładnie się rozprostują.

Szybsze prasowanie

Aby prasować od razu z dwóch stron, należy nałożyć na deskę specjalny pokrowiec lub owinąć ją folią aluminiową i nałożyć zwykły pokrowiec. Ciepło żelazka będzie odbijać się od folii, przez co rzeczy będą prasowały się jednocześnie z dwóch stron.  Ważne też jest aby nie znając składu surowca, bo nie ma metki albo już się sprała, sprawdzić w niewidocznym miejscu jak prasuje się tkaninę, aby jej nie przypalić i nie zrobić dziury lub wyświecenia czy przypalenia. Jeśli prasujemy materiał pokryty meszkiem to zawsze robimy to z włosem, a dzianin rozciągliwych nie prasujemy przesuwając żelazko, a przykładając je do ich powierzchni miejsce po miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here