Jeśli nie umyliście okien przed świętami wielkanocnymi, to teraz jest najwyższy czas by to zrobić. Temperatura jest zdecydowanie na plusie, więc nie zmarzniemy przy tej pracy. A dodatkowo świecące słońce ujawnia szybko wszystkie brudy, które znajdują się na oknie, co nie wygląda estetycznie. Podpowiadamy więc, jak szybko umyć okna bez przemęczania się.

Podstawowe zasady mycia okien

Przede wszystkim nie myjmy okien gdy świeci na nie pełne słońce. Szyby wtedy bardzo szybko wysychają, co sprzyja powstawaniu smug. Kolejne zasady, któych warto się trzymać, to między innymi:

  • okna wychodzące ne wschód myjmy po godzienie dwunastej w południe
  • okna wychodzące na południe myjmy albo od rana, albo po godzinie piętnastej
  • okna wychodzące na zachów myjmy przed piętnastą lub po zachodzie słońca
  • okna wychodzące na północ możemy myć o dowolnej porze dnia.

Nie przy mrozie

Co równie ważne, szyb nie należy myć wtedy, gdy za oknem mamy minusowe temperatury powietrza. Szklana tafla jest wtedy bowiem bardziej delikatna, a przez to podatna na pęknięcia i powstawanie rys.

Domowe specyfiki, którymi można myć okna, to woda rozcieńczona z octem w stosunku 1:1, woda z cytryną (3 części wody, 1 część cytryny) czy nawet… olej lniany! Ten sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bardzo brudnych okien. Nacieramy nim szklaną taflę, zostawiamy na godzinę, po czym myjemy roztworem z wodą lub cytryną. Proste i w pełni skuteczne, polecam!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here