Lśniąca i zadbana podłoga to chluba każdej Pani Domu, należy jednak dbać o nią regularnie. W zależności od rodzaju podłogi sposób jej czyszczenia może się nieco różnić. Warto zorientować się czym i jak czyścić powierzchnie w naszym domu. Może to znacznie przyśpieszyć i usprawnić proces sprzątania.

Płytki i tarakoty

Płytki ceramiczne bądź kamionkowe myjemy wełnianą szmatką, mocząc ją w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i środka nabłyszczającego. Dzięki temu będą się ładnie błyszczały. Jeśli w szczelinach między płytkami zebrał się uporczywy brud usuniemy go za pomocą twardej szczoteczki i mydła.
Przy czyszczeniu terakoty należy najpierw dokładnie ją zamieść. Usuwając zgromadzony w fudze piach i brud przygotowujemy w ten sposób podłogę do mycia. Robimy to używając dwóch wiader, w jednym powinna znaleźć się woda z płynem do mycia naczyń zaś w drugim czysta, letnia woda. Powierzchnię najpierw przemywamy mydlaną wodą, zaraz potem przecieramy mopem zamoczonym w czyste wodzie. Po myciu ważne aby dokładnie wytrzeć podłogę do sucha, najlepiej za pomocą flanelowej ścierki.

Wykładzina i linoleum

Wykładzinę najpierw odkurzamy. Czyścić ją możemy za pomocą roztworu przygotowanego z 2 litrów ciepłej wody i 0.5 litra soku z cytryny. Jeśli zabrudzenia są ciężkie do usunięcia to po takim myciu posypujemy wykładzinę proszkiem do pieczenia i po upływie ok. 3 godzin ponownie odkurzamy.
Do wyczyszczenia linoleum wystarczy woda z dodatkiem szarego mydła. Po skończonym myciu należy przetrzeć podłogę ściereczką z pastą do linoleum. Czarne smugi na powierzchni można wyczyścić dzięki zwykłej gumce przy ołówku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here