Nic nie zdobi okien tak jak piękne zasłony czy białe, czyste firany. Niestety, obok funkcji ozdobniczej, są one również prawdziwymi zbiornikami na kurz czy dym z papierosów. Aby spełniały rolę dekoracyjną należy więc o nie mocno dbać. Zarówno firany jak i zasłony produkowane są z różnych tkanin, które czyści się na różne sposoby. Jak więc to robić aby nie uszkodzić materiału i co ile czasu?

Czyszczenie firanek

Firanki z włókien sztucznych (m. in. nylon, stylon, tergal) umyjemy łatwo w ciepłej wodzie z mydłem lub wodzie z dodatkiem wybielacza optycznego. Należy delikatnie pocierać materiał o siebie, dokładnie zanurzając go w wodzie. Po zakończonym praniu delikatnie wyciskamy z nich wilgoć i rozwieszamy na oknie. Firanki z tych tkanin bardzo szybko schną.
Aby wyprać firanki z lnu i bawełny potrzebna będzie ciepła, mydlana woda. Lniane i bawełniane firanki podczas prania należy wygniatać jak wełnę. Płuczemy je w czystej wodzie, pod koniec dodając krochmalu ryżowego. Do wyschnięcia najlepiej rozwiesić je na ramie. Po wyschnięciu zdejmujemy je i prasujemy wzdłuż nitki, szczególną uwagę zwracając na brzegi firanki.
Tiulowe firanki wyglądają pięknie i subtelnie na oknie, lecz czyszczenie ich samodzielnie zajmuje sporo czasu. Aby zacząć, najpierw należy je namoczyć przez 1 godzinę w letniej wodzie z dodatkiem mydła. Następnie wyjmujemy je, wygniatamy i wkładamy tym razem do gorącej mydlanej wody. Piorąc, lekko wygniatamy bardziej przybrudzone miejsca. Po odciśnięciu materiału z wilgoci, przekładamy firanki do gorącej wody z sodą oczyszczoną (proporcje to 5 g sody na 1 l wody) i lekko w niej wygniatamy. Firanki z tiulu opłukujemy w kilku wodach, za każdym razem zimnych. Przy ostatnim płukaniu do wody dodajemy krochmal ryżowy bądź gumę arabską. Pomoże to lekko usztywnić nasze firanki.

Zasłony

Przede wszystkim zasłony należy odkurzać raz na miesiąc. Możemy użyć do tego odkurzacza bądź zwykłej miotełki do kurzu. Pierzemy zasłony kilka razy w roku, zaczynając od wytrzepania ich z kurzu i pozostawienia na całą noc w zimnej wodzie. Pierzemy je w czystej, mydlanej wodzie, wypłukując kilkakrotnie, do momentu aż woda stanie się czysta. Przy ostatnim płukaniu do wody wlewamy ocet (1 łyżka na 1 l wody). Następnie odciskamy nadmiar wilgoci z firanki i rozwieszamy ją nad wanną aż do wyschnięcia. Jeśli tego wymaga rodzaj tkaniny to prasujemy zasłony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here