Jak już wcześniej pisaliśmy, żelazko może zostać zabrudzone w dwojaki sposób – przez przypalenie oraz przez osadzanie się kamienia. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na odkamienianie żelazka.

Systematyczne używanie funkcji automatycznego oczyszczania

Jeśli mamy nowoczesne żelazko z funkcją automatycznego oczyszczania, mamy zdecydowanie ułatwione zadanie. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o używaniu tej funkcji minimum co dwa tygodnie – tylko wówczas kamień nie będzie się osadzał w zbiorniku i problem odkamieniania nie będzie nas dotyczył.

Czego użyć do odkamieniania?

Najpopularniejszą metodą na odkamianianie żelazka jest ocet. Wykorzystuje się go nalewając do zbiornika, do jednej czwartej jego wysokości, a następnie podłączamy żelazko do prądu i ustawiamy pokrętło na funkcji parowania. Prasujemy czystą szmatkę, dopóki cały ocet nie odparuje i zbiornik będzie czysty.

Możemy również skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w sklepach. Nie musza być jednak one bezpośrednio przeznaczone do żelazek – można wykorzystać preparaty do czyszczenia piekarników czy płytek.
Oczywiście można kupić gotowy specyfik, jak np. sztyft. Kamienny nalot na stopie żelazka usuwa się wówczas pocierając ją sztyftem, przy rozgrzaniu żelazka do temperatury ok. 180 stopni C. Następnie przecieramy stopę miękką szmatką. Są również dostępne preparaty w płynie, usuwające osad i nalot z kamienia, zawierająca np. naturalny kwas jabłkowy, o neutralnym zapachu, nie drażniącym dróg oddechowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here