Każdemu domowi czy mieszkaniu na korzyść wyjdzie posprzątanie generalne przynajmniej raz w roku. W Polsce najczęściej robimy to z okazji świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Świąteczne porządki tak na prawdę jednak niczym nie różnią się od tych codziennych, z tym wyjątkiem, że zaglądamy wówczas w miejsca, które na co dzień pomijamy.

Zanim zabierzemy się do porządków warto zaplanować taktykę. W pierwszej kolejności zbierzmy posiłki, bo przy generalnych porządkach przyda się każda para rąk do pomocy. Obejdźmy wspólnie cały dom, zapisując wszystko co należy zrobić. Następnie te prace trzeba przydzielić każdemu domownikowi, aby miał własną listę, z której krok po kroku będzie wykreślać kolejne pozycje.

przedświąteczne porządki

iclipart.com

Najczęstsze prace, jakie czekają nas w poszczególnych pomieszczeniach to posprzątanie szafek – przetarcie ich oraz przejrzenie zawartości, wyrzucenie rzeczy niepotrzebnych, zepsutych czy przeterminowanych. Jeśli mamy w oknach firanki i zasłonki to przy okazji mycia okien warto je zdjąć i uprać. Nie zaszkodzi też poodsuwanie mebli i wysprzątanie za nimi. Gromadzi się tam bowiem dużo kurzu, a poza tym nieraz wpadają tam różne drobne rzeczy. Odkurzając nie zapominajmy też o suficie i narożnikach ścian, bo tam także lubi gromadzić się kurz oraz pajęczyny. Przynajmniej przed świętami powinniśmy też wymyć klosze żyrandola lub je odkurzyć. Również dywan nabierze świątecznego charakteru jeśli odświeżymy go za pomocą odkurzacza piorącego, czy też przecierając wilgotną szmatką namoczoną np. w płynie do płukania tkanin lub w środku do prania dywanów i tapicerek.

Odpowiedz