Kto z nas nie lubi spędzić weekendowego wieczoru przy lampce wina, odrywając się od codzienności i relaksując w dobrym towarzystwie? Kto nie docenia połączenia smaku niektórych potraw z winem, które doskonale podbija wiele aromatów? Ta przyjemność (od słodkiej po wytrawną), jeśli decydujemy się na nią tylko raz na jakiś czas – nie powinna nam zaszkodzić. Ale… potrzebne nam będą ładne kieliszki do wina! Tego trunku nie przystoi przecież pić w „byle czym”!

Jakie kieliszki do wina wybrać?

Kiedy stajemy przed koniecznością zakupu kieliszków do wina – zaczynamy zastanawiać się, jakie one powinny być. Poza tym, że mają nam po prostu odpowiadać – są pewne zasady mówiące o tym, jakie wino powinno być pite z jakich kieliszków. Nie jest to zwykłe „widzimisię” producentów kieliszków! Ich wielkość i kształt mają niebagatelny wpływ na smak naszych trunków! Zatem jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami wina – z pewnością wyczujemy różnicę pijąc je z odpowiednich kieliszków oraz z tych, przeznaczonych do innego rodzaju napojów.

ładne kieliszki do wina

Warto wiedzieć, że już sama butelka wina podpowiada nam, jaki kieliszek jest dla niego odpowiedni! Jeśli odwrócimy ją „do góry nogami” – zobaczymy sugerowany kształt kieliszka, z którego powinniśmy pić dane wino. Prawda, że jest to spore ułatwienie?

Jednak nie oszukujmy się – zazwyczaj nie kompletujemy zastawy pod konkretne produkty i nie kupimy tylu rodzajów kieliszków, ile win lubimy. Zazwyczaj posiadamy jeden lub dwa komplety kieliszków do wina. Zatem przedstawimy Wam kilka ogólnych zasad dobierania kieliszka do rodzaju wina.

Dla miłośników czerwonego wina

Czerwone wino najlepiej pić z kieliszków nazywanych „Bordeaux”. Są one wysokie, nieco szersze przy dnie. Taki kształt przyczynia się do odpowiedniej koncentracji aromatu wina, pomaga wydobyć jego najlepsze walory smakowe.

Dla miłośników białego wina

Z kolei jeśli najczęściej sięgamy po lampkę białego wina – powinniśmy postawić na wyższy kieliszek, niż ten, w którym zazwyczaj pijemy wino czerwone. Ten do białego wina ma wysoką nóżkę i jest nieco bardziej „smukły”, o stożkowatym kształcie.

Dla miłośników Pinot Noir

Pinot Noir, uprawiania we francuskiej Burgundii, charakteryzuje się największą delikatnością, a przy okazji jest najtrudniejsza w hodowli. Jako, że winorośl ta jest wyjątkowa – wino, której z niej powstaje również może liczyć na „specjalne traktowanie” – stąd osobny kieliszek. Ten kieliszek kształtem przypomina balon, jest zdecydowanie szerszy od kieliszka „Bordeaux” i ma większą czaszę. Dzięki temu jeszcze lepiej wydobywa niezwykle delikatny aromat Burgunda.

Odpowiedz