Charakterystykę oraz przeznaczenie tradycyjnych odkurzaczy workowych zna chyba każdy. Wygodną alternatywą dla tych urządzeń są bezworkowe odkurzacze piorące. Stanowią doskonałe uzupełnienie sprzętu domowego, pomagającego utrzymać dom w czystości.

Odkurzacz wodny to tak naprawdę odkurzacz piorący z funkcją czyszczenia tapicerek, dywanów oraz innych materiałów. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Podczas pracy, brud zasysany jest do specjalnie wydzielonego pojemnika z wodą. Ze względu na możliwości – urządzenie tego rodzaju z łatwością poradzi sobie z zabrudzeniami na dywanie, w tym z wniesionym do domu błotem. Dużą skuteczność w oczyszczaniu powietrza sprawia, że urządzenie jest idealne dla alergików. Dlaczego warto mieć taki odkurzacz w swoim domu? Jaki najlepszy odkurzacz piorący kupić? Czy odkurzacze bezworkowe mogą być ciche?

Jaki odkurzacz piorący kupić?

Bezworkowy odkurzacz piorący to dobry przykład urządzenia, które z łatwością pozbędzie się uporczywego brudu z dywanów oraz tapicerek. Aby jednak w pełni czerpać radość z jego użytkowania, należy najpierw taki sprzęt kupić. Jaki odkurzacz jest najlepszy – to dość częste i słusznie zadawane przez potencjalnych kupujących pytanie. Przed podjęciem decyzji, warto sobie rozpisać plusy oraz minusy posiadania takiego urządzenia. Odkurzacz piorący jest znakomitym rozwiązaniem ponieważ:

  • skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Wszystko odbywa się poprzez zmiękczenie zaschniętego brudu przy pomocy wody, a następnie jego usunięcie za pośrednictwem środków czyszczących. Te wlewa się do środka drugiej komory odkurzacza wypełnionej wodą. Do pierwszej (również wypełnionej wodą) trafia zassane powietrze wraz z brudem.
  • posiada opcję prania dywanów oraz tapicerek, a także funkcję czyszczenia na mokro i na sucho.
  • jest idealnym odkurzaczem dla alergików – urządzenie nie wydala z siebie wciągniętego powietrza, które w szczególności w starszych modelach, pomimo filtracji nadal pozostawało mocno zanieczyszczone.

jaki odkurzacz piorący kupić

Niestety poza zaletami odkurzaczy piorących, istnieją również wady. Zaliczają się do nich:

  • wysoka cena – niestety urządzenia z tej grupy sprzętów AGD są wyjątkowo drogie.
  • większy koszt  utrzymania odkurzacza oraz samego prania – chodzi tutaj o konieczność ciągłego uzupełniania dwóch pojemników wewnątrz odkurzacza. Do czyszczenia potrzebne są bowiem środki piorąco-czyszczące. Cena za nie jest niestety większa niż w przypadku zakupu zwykłych worków na zanieczyszczenia. Dodatkowym kosztem będzie opłata za wodę, której zużycie wzrośnie w wyniku potrzeby uzupełniania jej zapasu w zbiorniku urządzenia.
  • duży rozmiar i waga – w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, te konkretne są o wiele większe i cięższe. Przez to znacznie trudniej je podnieść, wnieść po schodach, a także sterować nimi.
  • czyszczenie rur oraz pojemników – jest to niestety obowiązkowa czynność po każdym użyciu odkurzacza.

Najcichszy odkurzacz bezworkowy

Odkurzacze bezworkowe piorące mają bardzo podobne parametry do swoich tradycyjnych odpowiedników. Różnicę stanowią pojemniki – ich ilość oraz pojemność. To właśnie one wpływają na to, ile zanieczyszczeń zassanych z pranych powierzchni pomieści w sobie odkurzacz.

Mniej znaczącym, aczkolwiek dużym detalem różniącym tradycyjny odkurzacz workowy od bezworkowego, jest głośność pracy. Wprawdzie sprzęt działa w miarę cicho, tym niemniej nadal przegrywa w porównaniu z tradycyjnymi modelami. Warto mieć jednak na uwadze, że głośność pracy zależy od mocy silnika.

Odpowiedz