W nowoczesnych domach i mieszkaniach coraz częściej w oknach zamiast zasłon wiesza się różnego typu rolety. W zależności od gustów mogą być to modele tkaninowe, rzymskie czy te typu dzień-noc. Bez względu jednak na rodzaj, przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie go wyczyścić. Jak? Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów.

źródło: modny-dom.pl

źródło: modny-dom.pl

Na początek dwie uwagi ogólne. Po pierwsze: rolety najlepiej jest myć w słoneczny dzień. Wtedy dokładnie zauważymy wszystkie zabrudzenia czy smugi bądź zacieki pozostałe po czyszczeniu. Po drugie: warto zadbać o to, by brud z rolet był usuwany regularnie. W ten sposób uniknie się sytuacji, w której pełne doczyszczenie powierzchni będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe bez użycia silnych detergentów.

Jak myć rolety z tkaniny?

źródło: domtrendy.pl

źródło: domtrendy.pl

Główna zasada dotycząca mycia rolet materiałowych mówi o tym, by czynność tę wykonywać na sucho. Nagromadzony kurz strzepuje się dłonią lub, co skuteczniejsze, zbiera się odkurzaczem. Jeśli zabrudzenia są bardzo niewielkie, wtedy można je usunąć zwykłą gumką do ścierania czy po prostu zeskrobać. W sytuacjach kryzysowych, w których rolety nie były czyszczone przez bardzo długi czas, można spróbować przetrzeć je lekko wilgotną ścierką z mikrofibry (np. taką) czy gąbką zamoczoną w delikatnym środku chemicznym. Warto jednak wcześniej sprawdzić w mniej widocznym miejscu jak tkanina zareaguje na takie działanie.

Jak myć rolety rzymskie?

źródło: zaluzje.sklep.pl

źródło: zaluzje.sklep.pl

Rolety rzymskie zazwyczaj nie zatrzymują całego światła które napływa z zewnątrz, za to można je bez obaw czyścić na mokro bądź oddać do prania w pralni chemicznej. Można też prać je w domowej pralce, ustawiając w niej program do tkanin delikatnych i nie wirując. Do prania dodajemy proszku odpowiedniego do rodzaju tkaniny, a po zakończonym procesie czyszczenia roletę suszymy w formie rozłożonej lub rozwieszonej.

Jak myć rolety dzień-noc?

źródło: adkal.com.pl

źródło: adkal.com.pl

Rolety dzień-noc (znane też jako rolety duolight) wykonane są w większości z poliestru, który podczas prania na mokro lub chemicznego mógłby się odbarwiać. Dlatego też chcąc je wyczyścić najlepiej użyć odkurzacza z założoną końcówką szczotkową. Delikatne odświeżenie można też wykonać przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki, nie zamoczonej w żadnym środku czyszczącym.

Odpowiedz