Płytki gresowe na podłodze nie są tylko elementem estetycznym aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim mają być użyteczne i funkcjonalne. Można wybierać między gresem z połyskiem i matowym. Z wizualnego punktu widzenia gres matowy prezentuje się doskonale, gdy jest czysty i niemalże nieużywany. Problemy zaczynają się gdy miejsce wyłożone gresem jest normalnie używane, ponieważ każda kropla wody, każde wejście boso na takie płytki zostawiają ślady, które po czasie trudno usunąć, a nie zawsze możemy to zrobić na bieżąco czy nie zawsze zauważymy, że coś się pochlapało czy przybrudziło. Po umyciu często nie jest lepiej, ponieważ po mopie czy mokrej ścierce zostają nieestetyczne i trudne do pozbycia się ich smugi. Dzieje się tak za sprawą mikroporów w gresie, które czynią go bardziej podatnym na zabrudzenia i zarysowania powierzchni. Zanieczyszczenia osadzają się właśnie w owych mikrosporach, dlatego plamy są na nich tak widoczne.

zabrudzenie na gresie matowym

Źródło: forum.muratordom.pl

Jakie preparaty stosować?

Punktowe plamy powstałe w wyniku rozlania kontrastowych w kolorze płynów, które nie są świeże, tylko zdążyły już zaschnąć, można usunąć np. z pomocą mleczka czyszczącego, bądź płynu na kamień i rdzę. Szeroki wybór tego typu preparatów można kupić w porównywarce Okazje.info.  W codziennym myciu i usuwaniu tłustych zabrudzeń, stosować należy środki o odczynie zasadowym czyli alkalicznym.

czyszczenie gresu matowego

Źródło: www.mowimyjak.pl

Rozpuszczamy brud

Jeśli plamy pochodzą z wody, po której wyschnięciu osadził się na płytkach kamień, należy stosować okresowo środki o odczynie kwaśnym. Najpierw jednak, bez względu na charakter zanieczyszczenia, trzeba rozpuścić brud, ponieważ to przede wszystkim decyduje o skuteczności czyszczenia okładziny, a często o tym zapominamy.

Odpowiedz