Tłuste plamy mogą mieć różne pochodzenie. Najczęstsze ich rodzaje to te zrobione z oleju jadalnego, masła, majonezu, sosów, ciast z kremami, mięs, serów oraz wielu innych. Ich usuwanie jest jednak bardzo podobne. Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych, tłustych zabrudzeń.

maka

Mąka ziemniaczana

Zaletą mąki ziemniaczanej jest to, że można jej używać zarówno do grubych, jak i do delikatnych tkanin (jedwabiu, wełny, materiałów sztucznych etc.). Świeżą plamę posypujemy sporą ilością mąki i zostawiamy tak na przynajmniej parę minut. Po tym czasie zabrudzenie czyścimy w standardowy sposób, używając szczotki i ciepłej wody. Jeśli nie mamy pod ręką mąki, możemy ją zastąpić sproszkowaną kredą, talkiem czy morską pianą (tzw. septolitem).

Benzyna

Benzyna jest równie skuteczna w usuwaniu tłustych zabrudzeń, jednak należy z na uważać przy tkaninach delikatnych, które mogłaby łatwo uszkodzić. Pod zatłuszczony materiał kładziemy papierowy ręcznik, wierzch ubrania pocierając wacikiem zamoczonym w benzynie. Po usunięciu zabrudzenia materiał płuczemy w ciepłlej wodzie i pierzemy w proszku.

Rozpuszczalnik

Rozpuszczalnik przyda się głównie przy starych plamach z tłuszczu. używa się go praktycznie identycznie jak benzyny. Trzeba tylko uważać przy ubraniach kolorowych, gdyż mogą zostać odbarwione. Aby uniknąć tej przykrej niespodzianki, zanim zabierzemy się za używanie rozpuszczalnika w widocznym miejscu odzieży, najpierw wykonajmy próbę na podszewce lub innej niewidocznej przestrzeni.

Odpowiedz